BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Orbánnál is három százalék alatti a hiány

Az idén az államháztartás hiánya a GDP 3,8 százaléka lesz, jövőre pedig arra teszek javaslatot, hogy ez három százaléknál kisebb legyen - mondta Orbán Viktor a parlament őszi ülésszakának megnyitóján. Amennyiben Brüsszelben kedvezőtlen döntés születik, akkor gyorsan akut problémává válnak magánnyugdíjpénztárak - felelte egy kérdésre a miniszterelnök.

2010. szeptember 13. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A hazai magánnyugdíjpénztárak jövője attól függ, hogy Brüsszelben milyen döntés születik a pénztárakba befizetet járulékok hiányelszámolásáról - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a parlament őszi ülésszakának kezdetekor. Még a nyáron kilenc ország kezdeményezte az Európai Bizottságnál, hogy a nyugdíjreform költségei miatt kieső tb-járulékokat hiánycsökkentő tényezőként lehessen elszámolni - ami Magyarország esetében évi egy-másfél százalékos hiánycsökkenést jelentene. A 27 tagállam többsége várhatóan elutasítja a javaslatot - hisz az az uniós szinten kívánatos hiánycsökkentéssel menne szembe. Orbán Viktor miniszterelnök tegnap a parlamentben a magánnyugdíjpénztárak ezen "faramuci" helyzetéről szólva elmondta, hogy a kasszák sorsa nagymértékben függ attól, miként kell azok hiányát elszámolni. Orbán szerint az nem járható út, hogy a "félállami" magánnyugdíjpénztárakba befolyó tagdíjakat hiánynövelő tételként kelljen elszámolni - ahogy az most történik. Ha a kilenc ország kezdeményezését az EU elutasítja, akkor a magánnyugdíjpénztárak kérdése gyorsan akut problémává válik - válaszolta a miniszterelnök egy a magánpénztárak államosítását feszegető kérdésre.
A kormányfő az őszi ülésszakot indító felszólalásában bejelentette, hogy az államháztartás idei hiánya a GDP 3,8 százaléka lesz, s a kormány arra tesz javaslatot, hogy a 2011-es hiánycél három százalék alatt maradjon. A kabinet a 2011-es, három százalék alatti hiánycél mellett a múlt héten kötelezte el magát - azt akkor a kormányülést követően Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter jelentette be. A piaci kommentárok a bejelentést az önkormányzati választások utánra várták - viszont Matolcsy szavait túl könnyűnek vélték -, ezért azt a miniszterelnök szájából is hallani akarták - ezt tegnap Orbán Viktor meg is tette a parlament előtt.
A kormányfő több mint húszperces felszólalásában a jövőre nézve kevés konkrétummal szolgált, inkább kormányzása első száz napjának eredményeit sorolta a Széchenyi kártya program kiterjesztésétől a kisposták újranyitásán és a társasági adó csökkentésén keresztül a nemzeti együttműködési rendszerig. A miniszterelnök szerint nyolc év szocialista kormányzás után az ország újjáépítésére van szükség - ehhez le kellett tenni az új alapokat, ez történt az első száz napban.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet