Az országgyűlés várhatóan december 23-án fogadhatja el a jövő évi költségvetés tervezetét - derül ki a még be sem nyújtott javaslat tárgyalási menetrendjéből. A kormány a jövő évi büdzsével hivatalosan első ízben az október 20-i ülésen találkozik a javaslattal, amit egy héttel később már be is kell nyújtani a parlamentnek. A büdzsé végleges körvonalairól már december hetedikén szavaznak a képviselők - ugyanis ekkor döntenek az első körös módosító javaslatokról, illetve a költségvetés főösszegiről - így például minden egyes minisztérium kiadási és bevételi számairól. Ugyancsak ekkor dönt a ház a hiány mértékéről - ugyanis a december hetedikét követő három hétben már csak olyan javaslatokat tárgyalhat a parlament, amely a hiány mértékét nem befolyásolja.
Az idei költségvetési törvényt tavaly november 27-én fogadta el a parlament - ami rendkívül korai időpontnak számít, hisz a Bajnai-kormány "hajtotta" a képviselőket. Választási években viszont teljesen megszokott, hogy a karácsony előtti napokra csúszik a végszavazás, mivel a vitát a megszokott október eleje helyett csak november első napjaiban kezdi meg a parlament. Ugyanakkor az Antall-kormány idején arra is volt példa, hogy a képviselők szilveszter napján még a parlamentben nyomkodták a gombokat, hogy januárra elfogadott költségvetése legyen az országnak - erre idén minden bizonnyal nem kerülhet sor.
A kormány a héten döntött - több hónapos huzavona után -, hogy mégis teljesíti az elődje által elkészített konvergenciaprogramban lefektetett 2,9 százalékos GDP-arányos hiánycélt 2011-ben. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerdai bejelentése szerint a hiány a maastrichti három százalék alatt marad. A kormány az elmúlt hónapokban azért lobbizott az uniós szerveknél, hogy a jövő évi hiánycél magasabb lehessen ennél - annak ellenére, hogy ennek teljesítéséhez minden feltétel adott. A Költségvetési Tanács az augusztusi technikai kivetítésben rámutatott, hogy a jövő évi hiánycél teljesíthető, ha a gazdaság növekedése megközelíti a három százalékot - és a parlament 2011-re is kiveti az idén 200 milliárd forintot hozó bankadót. E két feltétel teljesítése mellett még 190 milliárd forintos mozgástere is marad a kormánynak az adórendszer átalakítására, ugyanis a jelenleg érvényes szabályok szerint jövőre sor kerülne ekkora mértékű szj-csökkentésre az ötmillió forint feletti jövedelmeknél - amit a mostani kormány minden bizonnyal módosít.
