Több értelemben is üzent tegnap a piacnak és nem utolsósorban a jegybanknak Cséfalvay Zoltán. A nemzetgazdasági minisztérium államtitkára szerint a forint mostani gyengélkedése átmeneti jellegű - ezért hiba lenne, ha a Magyar Nemzeti Bank kamatemelésbe kezdene. Bár a jegybank monetáris tanácsa kamatmeghatározó ülését csak három hét múlva tartja, a jövő héten nem kamatdöntő ülésre összeülnek a tanács tagjai. Mindenesetre meglehetősen szokatlan, hogy a költségvetési politikáért is felelős nemzetgazdasági tárca második embere üzenjen a jegybanknak.
Cséfalvay Zoltán egy ausztriai gazdasági fórumon azt is bejelentette, hogy a kormány az idei 3,8 százaléknál 2011-re kisebb GDP-arányos államháztartási hiányra törekszik. A jelenleg érvényes konvergenciaprogram szerint - amitől már nem térhet el Magyarország - 2011-re a hiányt 2,8 százalékra kell csökkenteni. Ráadásul a Költségvetési Tanács augusztusi elemzése szerint nem túl nagy erőfeszítéssel teljesíthető is lenne az elvárás - ezt követően pedig a beinduló növekedésnek köszönhetően tartósan kiegyensúlyozott pályára állhatna a gazdaság. Cséfalvay mostani nyilatkozata akár Orbán Viktor azon nyilatkozatának a folytatása is lehet, mely szerint az uniós tagállamoknak egységesen 2013-2014-re kellene csak a maastrichti három százalék alá szorítani a hiányt.
A gazdasági államtitkár az osztrák gazdasági fórumon azt is elmondta, hogy a tárca várakozásai szerint a magyar gazdaság növekedése 0,6 és 0,8 százalék között lesz ebben az évben. Megismételte azt is, hogy a kormány nem tervez új pénzügyi megállapodást a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), miután az ősszel lejár a jelenleg érvényes szerződés.
