Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) tegnap sajtótájékoztatón ismertette a 2009-es zárszámadásról és vagyongazdálkodásról szóló jelentését. A 2007-ben felállt vagyonkezelőnek a mostani volt a harmadik ellenőrzése, ám 2009-ig nem volt egyértelműen szabályozva minden, állami vagyonkezeléshez kapcsolódó kérdés - mondta Warvasovszky Tihamér, az ÁSZ alelnöke.
A vagyonkezelési döntések az ÁSZ szerint nem a vagyontörvény céljait szolgálták, azokat nem átláthatóan hozták meg - mondta Warvasovszky, aki a vizsgált időszakban még MSZP-s országgyűlési képviselő volt. Becker Pál ÁSZ-főigazgató szerint a volt pénzügyminisztereket szakmai felelősség terheli a vagyonkezelőnél tapasztalt hiányosságok miatt, büntetőjogi felelősségüket azonban - ha van - az ügyészségnek kell megállapítania. (Az ÁSZ-kritika címzettje Veres János lehet.) A vezérigazgató mellett az ÁSZ szerint a vagyontanácsot is felelősség terheli a kialakult helyzetért. Az átgondolatlan vagyonkezelési döntések miatt jelentős kár érte a magyar államot, amelynek számszerűsítése Becker Pál szerint még korai, annyit azonban elmondott, hogy Sukoró miatt 1,3 milliárd forint, a moszkvai kereskedelmi székház ügye miatt pedig mintegy 3,5 milliárd forintra tehető a kár.
A számvevők szerint továbbra sem áll rendelkezésre korrekt vagyonleltár, így a vagyonváltozást sem lehet figyelemmel kísérni. Több konkrét ügyben a döntések az állam számára hátrányosak voltak - példaként a Fradi-pálya körüli ügyletet említette az ÁSZ alelnöke.
Warvasovszky szerint a Bábolna Ménesbirtok Kft. és a Malév tőkeemelése veszteséget finanszírozott - így annak megtérülése nem biztosított. Az ÁSZ vizsgálta a MÁV, a Magyar Posta, az MTV és a MVM székház-finanszírozási ügyeit. A cégek a székházak cseréjétől megtakarításokat vártak, ám ezek az ügyletek valójában többletkiadással jártak.
