2009-ben Albánia, Kambodzsa és Nicaragua összesen 1,8 milliárd forintnyi tartozását egyenlítette ki Magyarországgal szemben, még a nyolcvanas években felvett kormányhitelekből - derül ki a 2009-es zárszámadási törvényből. Hála a gyengélkedő forintnak, mintegy 15 százalékkal túlteljesültek tavaly a volt kormányhitelek törlesztéseiből származó bevételek - olvasható a most benyújtott 2009-es zárszámadási törvényjavaslatban. Az adós országok száma mára hatra csökkent - részint fizettek, másrészt a szegénységükre hivatkozva elengedte a magyar állam. Ez utóbbi történt az Iraknak nyújtott hitelekkel korábban, tavaly pedig Etiópia 1,4 milliárd forintos tartozását írta le Magyarország. Nem nagy összegekről van szó, hisz a teljes követelésállomány tavaly decemberben épp hogy meghaladta a 10 milliárd forintot - igaz, ebből 8,5 milliárd már rég lejárt.
Évről évre felvetődik ezen adósságok lezárásának kérdése - ugyanis sokszor nem éri meg a tartozás behajtása érdekében komolyabb lépéseket tenni -, mivel annak megtérülése meglehetősen kétséges. A magyar állam legnagyobb adósa jelenleg Kuba, amely négymilliárd forintnyi tartozását nem fizette ki, a dobogó második helyét pedig Szudán foglalja el a maga 2,3 milliárd forintos tartozásával, míg a harmadik helyre Albánia került 1,1 milliárdos tartozásával. A 2009-es záró adatok szerint a többi négy ország (Koreai NDK, Algéria, Nicaragua és Nigéria) adóssága egyenként nem haladja meg az egymilliárd forintot.
