BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A GVH szerint kedvező a patikaliberalizáció hatása

2010. július 11. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A patikaliberalizációval a gazdasági szereplők érdeke, nem pedig a betegek gyó­gyulása lett fontos - ezzel indokolta a patikák alapítását ideiglenesen felfüggesztő jogszabálytervezetet Heintz Tamás fideszes képviselő. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) - derül ki a házhoz benyújtott tavalyi jelentéséből - pontosan az ellenkező véleményen van. Szerintük a kis patikákat érintő átcsoportosításnak köszönhetően nem csökkent érdemben a kistelepülési patikák száma, miközben az 5000 főnél nagyobb településeken dinamikusan nőtt a számuk. A piacra lépő patikák versenyt generáló hatására egyes gyógyszertárak veszteségessé váltak - de nettó értelemben még így is 400-zal több patika működik, mint a piacra lépést adminisztratív eszközökkel korlátozó rendszerben. További kedvező hatásként értékeli a GVH, hogy a forgalmas helyeken (üzletközpontokban) megjelent patikák nyitva tartása meghosszabbodott - nem ritka a hétvégi nyitva tartás sem. A liberalizáció magával hozta a gyógyszerek házhoz szállításának intézményét, megjelentek a patikák az online-piacon is, ezzel újabb értékesítési csatornát találtak. A koncentrációs folyamatok nem adnak alapot sem a versenyt, sem az ellátás minőségét érintő aggodalmakra - szögezi le a GVH jelentése.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet