BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Túllőtt az éves célon a féléves hiány

Júniusban 297,4 milliárd forintos hiány keletkezett az államháztartásban, így az éves hiány elérte az 1033,6 milliárdot, ami az éves terv 119 százaléka.

2010. július 5. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A vártnál nagyobb hiány keletkezett az államháztartásban júniusban - ugyanis az egyhavi deficit 297,4 milliárd forint, ami ugyan megegyezik a 2008-as adattal, de 50 milliárd forinttal magasabb a tavalyi hiánynál. A nemzetgazdasági tárca a deficitet azzal magyarázta, hogy - az előző évhez képest - a bevételek elmaradtak, a kiadások viszont túlteljesültek. A június volt a Matolcsy György vezette Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) első hónapja - vagyis a debütálás nem sikeredett túlzottan fényesre. Ráadásul a Matolcsy-féle tárca megszüntette azt a másfél évtizedes gyakorlatot, hogy becslést adjanak a következő hónapok folyamataira, így nem lehet tudni, hogy a NGM várakozásaihoz képest miként is alakult a deficit.

A részleteket a tárca elvileg a hó közepén közli - ám a másfél évtizede szokásos havi sajtótájékoztatók rendszerét is megszüntették - így azt követően sem leszünk sokkal okosabbak. A május végén távozott Bajnai-kormány azzal kalkulált, hogy az év első felében időarányosnál magasabb lesz a hiány és a felpörgő konjunktúra révén az év utolsó hónapjaiban 3,8 százalékos szintre csökken a deficit. Oszkó Péter korábbi pénzügyminiszter szerint csak beavatkozásokkal teljesíthető a kitűzött hiánycél. Az Orbán-kormány már döntött a költségvetési kiadások zárolásáról, illetve az adók átrendezéséről, ami nettó értelemben 150-200 milliárd forinttal csökkenti az idei hiányt - így már nagy biztonsággal tartható lesz az idei deficitcél.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet