Miközben tavaly már úgy tűnt, hogy hosszú válságos évek után végre új lendületet kap a hazai fűszerpaprika-termelés, idén a sárban pusztulhat el a termés. A jelentős hagyományokkal rendelkező térségekben, a Dél-Alföldön, illetve Kalocsa és Cece környékén az ültetvények 25-30 százaléka már kipusztult, s a maradék is jelentős károkat szenvedett. Napsütés nélkül ráadásul a minőséggel is gondok lesznek. A klasszikus termőhelyek mellett jelentős költséggel kialakított ültetvények vannak a Hajdúságban, Szolnok környékén, sőt Tolna megyében is.
Bédi István, aki Szeged határában, csaknem 25 éve, több mint két hektáron termel paprikát, nagyon bízott benne, hogy jó év lesz az idei. Ezzel szemben minimum 35 százalékos terméskieséssel kell számolnia. A terület felét elöntő belvíz mellett gondot okoz, hogy a többi növény nagy része sárgul, s az elmúlt hetek alatt alig nőtt. Bédi szerint már biztos, hogy a több mint kétmillió forintos ráfordítás nem térül meg. Az elmúlt hetek viharos, hideg, csapadékos időjárása hatalmas károkat okozott a fűszerpaprika-termelés területén jelentős hagyományokkal rendelkező Kalocsa környékén is. Zombori Péter, a kistérség agrárügyekben illetékes munkatársa szerint egyelőre felbecsülni sem lehet a károk mértékét, hiszen az elöntött területek nagysága szinte óráról órára nő. Több tucat olyan termelő van a térségben, akinek szinte mindene odaveszett. A szakember szerint tovább növeli a gondokat, hogy a környékbeli gazdák és üzemek az elmúlt időszakban jelentős összegeket költöttek, a "kimerült" területek tápanyag-utánpótlására, a fajták kiválogatására, a minőségi termelés feltételeinek megteremtésére. Nagy baj, hogy az időjárás pont akkor szól közbe, amikor nagyon sokan megértették: kevesebb, de magas minőségű fűszerpaprikával még az amerikai piacon is érvényesülni lehet. Nagy Ferencné cecei termelő keserűségét növeli, hogy más munka híján immár az egész család a paprikatermelésből él. Mint mondja, az elmúlt két-három évben egy környékbeli feldolgozóüzemmel összefogva odáig jutottak, hogy a kiváló minőségű termést immár osztrák és német felvásárlóknak, éttermeknek is el tudták adni. Ráadásul, szintén családi vállalkozásban, egy kis csomagoló-, illetve paprikafűzés-gyártó üzemet is működtetnek. Idén viszont nagyon úgy tűnik, alig lesz mit eladni, hiszen két olyan területük is van, ahol a növények csaknem 90 százaléka megsemmisült. A termelő hozzátette: ha az ítéletidő tovább tart, csődbe mennek.
