Május végén az államháztartás hiánya 736,2 milliárd forint volt, ami az egész évre tervezett 870,3 milliárd forint 84,6 százaléka - derül ki a Magyar Államkincstár honlapjára feltett mérlegadatokból. A nemzetgazdasági minisztérium megspórolta a szokásos havi tájékoztató elkészítését - így a nyers adatokon kívül sem a folyamatokról, sem a várható folyamatokról nem ejt szót a két hete némaságba burkolózó nemzetgazdasági tárca. Májusra még az előző kormány 82 milliárd forintos hiány jósolt, a tényadat ennél rosszabb lett, ugyanis az ötödik havi deficit 99,2 milliárd forint.
A cégek adóbefizetési kedve elmaradt a tervezettől, hisz a várt 142,7 milliárd forinttal szemben az első öthavi bevétel 133,8 milliárd forint lett. Az áfa bevétele is tízmilliárd forinttal elmaradt a tervektől, így májusig 929,1 milliárd forint folyt be a kincstárba. Személyi jövedelemadóból a tervezett 778,6 milliárddal szemben csak 763,6 milliárd forint folyt be az első öt hónapban.
A kiadások viszont túlteljesültek: a költségvetési alrendszer kiadási többlete húszmilliárd forint a tervekhez képest; némileg ugyan alulteljesültek a szociális kiadások, ám például a kamatkiadások 4 milliárd forinttal haladták meg a tervezettet, így az első öt hónapban erre a célra 492 milliárd forintot fordított a kincstár, ami egyébként megegyezik a tavalyi költéssel.
A 736 milliárd forintos államháztartási hiány a központi költségvetés 728,5 milliárdos hiányából, az elkülönített alapok 27,3 milliárdos többletéből és a társadalombiztosítás 34,9 milliárdos hiányából áll össze. A két társadalombiztosítási alap közül az egészségbiztosítási hiánnyal gazdálkodott a január-május közötti időszakban, de a nyugdíjbiztosítónál 8,6 milliárd forintos többlet keletkezett.
