BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A fusival bakot lőhet a kormány

2010. június 20. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A közép- és nyugat-dunántúli kereskedelmi és iparkamaráknál, a Napi által megkérdezett Kisosz-szervezeteknél és szinte valamennyi kis- és középvállalatnál a jó irányba tett lépésként értékelik a kormány bejelentett intézkedéseit. A legtöbben azt emelték ki, hogy a kkv-knak nagyon sokat segíthetne, ha az uniós forrásokat valóban sikerülne átcsoportosítani. Mindemellett üdvözlik az alkalmi munkavállalás szabályainak módosítását, az adórendszer egyszerűsítését, a társasági adó csökkentését és jelzésértékűnek tartják a közkiadások további lefaragását is. Bár az adófizetők körének kiterjesztésével is szinte mindenki egyetért, a legtöbb kritika a minimálbér megadóztatását és a miniszterelnök azon mondatait érte, amelyek arra utaltak, hogy teret engednek a fusinak és a feketemunkának. Csorba Ferenc siófoki vendéglő- és büfétulajdonos szerint az alkalmi munkavállalás szabályainak enyhítése, a régi rendszer visszaállítása nélkül a tóparti vállalkozók fele az idén beadta volna a kulcsot. Mindemellett arra is óriási szükség volna, hogy a fejlesztésekhez végre uniós források álljanak rendelkezésre. Csorba szerint az is helyes, hogy a minimálbér után is adót kelljen fizetni, csak az a kérdés, hogy mindez hogyan aránylik majd a segélyekhez. Ha az önkormányzati apanázzsal meg egy kis fusival többet lehet majd keresni, aligha lesz több bevétele az államkasszának. Az alkalmi munkavállalás szabályinak módosítását a többek között gyümölcstermesztéssel foglalkozó Kerka Kft. gazdasági vezetője, Nagy Tihamér is üdvözli: sok munkától és jelentős költségtől szabadítja meg mindez a céget. Elviekben azzal is egyet lehet érteni, hogy erősíteni kell az öngondoskodást, s ebbe talán még némi fusizás, feketemunka is belefér, amelynek nagy hagyományai vannak az országban, ám ezzel számszakilag nehezen jön össze a minimálbér megadóztatása. Ha csak nem egy jelentősebb minimálbér-emelésben gondolkodik a kormány, ez viszont a versenyképességet és a foglalkoztatást csökkenti. Nagy szerint a részleteket alaposan ki kell még dolgozni, mert különben megint bakot lövünk.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet