BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sólyom László szerint aggályos a köztisztviselők kirúgása

2010. június 14. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A köztársasági elnök szerint az uniós joggal ellentétes a kormánytisztviselők indoklás nélküli kirúgása, ezért visszaküldte a jogszabályt a parlamentnek. Sólyom László álláspontja szerint az EU Alapjogi Chartája kifejezetten biztosítja minden munkavállaló jogát az indokolatlan elbocsátással szembeni védelemre. Ezzel a Magyarországot is kötelező európai jogi tilalommal ellentétes egy olyan szabályozás, amely indokolás nélkül teszi lehetővé az elbocsátást. Ugyanakkor "az uniós jogba ütközés nem eredményezi a magyar jogszabály alkotmányellenességét, ezért nem fordultam az Alkotmánybírósághoz" - fogalmazott az elnök a visszaküldő levélben. Sólyom levelében hangsúlyozza, hogy a kormánytisztviselőkről szóló törvény az indoklás nélküli elbocsátás lehetőségével veszélyezteti a közigazgatás semleges és szakmai szempontokat szem előtt tartó működését, hiszen akár a felettese utasítását szakmai megfontolások alapján vitató kormánytisztviselő is bármikor tarthat jogviszonyának megszüntetésétől. Azzal, hogy az elnök nem küldte előzetes normakontrollra a törvényt az Alkotmánybíróságra, annak hatálybalépése elől elhárult az akadály, hiszen újabb parlamenti elfogadás után Sólyom már nem vétózhat, hanem köteles azt aláírni.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet