Összesen mintegy 100 milliárd forint értékű terméskiesésre számít az idén a Magyar Agrárkamara, az árvíztől sokat szenvedő Észak-Magyarországon és az Alföldön kívül súlyos gondok vannak a Dél-Dunántúlon és a Kisalföldön is, igaz, vannak olyan területek is az országban, ahol kifejezetten ígéretes képet mutatnak a gabonatáblák. A kamara azt javasolja a kormánynak, hogy 20 milliárd forintra töltse fel a Mezőgazdasági Kárenyhítési Alapot - a banki különadó terhére -, emellett kezdjen tárgyalásokat a gazdálkodók hiteleinek átütemezéséről és az eddigieknél nagyobb mértékben támogassa a közraktározást. Nem érkeznek jó hírek a gyümölcsösökből sem: az eper, a cseresznye és a meggy után az ország számos pontján a tavalyinál kisebb és főként rosszabb minőségű termés várható sárgabarackból is. A téli fagy után még több kárt okozott a májusi idő, most pedig a kánikula miatt szaporodnak a különböző betegségek a fákon.
A Hernád és a Sajó mentén a gabonafélék mintegy 80 százaléka szenvedett kárt, a térség kukorica- és napraforgó-ültetvényeinek kétharmada nem éli túl az áradást - tájékoztatta lapunkat Somos Péter, három kistérség mezőgazdasági ügyekben illetékes munkatársa. Miután a gátak több helyütt átszakadtak, illetve átvágták őket, a termőterületek több mint fele most is vízben áll, sok helyütt még nagy kérdés, hogy mikor és milyen költséggel lehet majd azt elvezetni. Talán még ennél is nagyobb gond, hogy a víz visszahúzódásával a talaj termőrétegének jelentős része is a folyókba kerül - tette hozzá Somos Péter -, aminek jövőre is súlyos következménye lehet. Nem sokkal jobb a helyzet az egyébként kiváló talajadottságokkal rendelkező Kapos-völgyében sem, ahol szintén sok száz hektár áll víz alatt. Nagy Ferenc kapospulai gazda szerint a termés felére szinte mindenki keresztet vethet. A folyóvölgyben az ár- és a belvíz pusztított, a dombokon pedig az erózió: vannak olyan táblák, ahonnan a növényeket a termőfölddel együtt mosta a folyóba az eső. Szépek lehetnek viszont a legelők, ha levonul a víz, néhány, az ártól megmenekült kukorica- és napraforgótáblán is kiváló termés lehet, ám a többség gondjait ez nem oldja meg.
