Az országgyűlés tegnap elfogadta az állami vagyongazdálkodásról szóló törvény módosítását, amely megszünteti a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanácsot (NVT), az állami jogok gyakorlója a nemzeti fejlesztési miniszter lesz. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. státusa érdemben nem változik - a miniszteri döntések végrehajtása lesz a feladata. Ugyanakkor a vezetés átalakul, mivel eddig az igazgatóság feladatait az NVT látta el, most a helyébe az igazgatóság kerül, amelynek tagjait a miniszter nevezi ki (öt évre, ugyanakkor bármikor visszahívhatóak, szemben az NVT volt tagjaival). A igazgatóság és a cég működését az új felügyelőbizottság ellenőrzi, amelynek tagjait szintén a miniszter nevezi ki. Az ellenzéki pártok többször is szót emeltek a törvény azon pontja ellen, amely felmentené a kormányt a privatizációs versenyeztetés alól bizonyos társadalompolitikai vagy akár "egyéb" szempontokra hivatkozva - hiába. A mostani módosítással megszűnik a MNV vagyonkezelési primátusa is, számos állami cég - így például az Eximbank, a Magyar Követeléskezelő Zrt. vagy az Exporthitel Biztosító Zrt. - felügyelete az MFB Zrt.-hez kerül. A lista a beterjesztés óta jelentősen rövidült, így a vagyonkezelés egyértelműen a MNV Zrt.-nél marad.
