Az államháztartás hiánya május végén 736,2 milliárd forintra emelkedett, ez 16,8 milliárddal több a még az előző kormány által várt 719,4 milliárd forintnál. Így az öthavi hiány az egész éves előirányzat 84,6 százalékára rúg - közölte a nemzetgazdasági tárca. Májusban 99,2 milliárd forinttal nőtt a deficit - pedig az ötödik hónap általában többletet produkál: tavaly májusban 35 milliárdos volt a többlet, míg 2008-ban 97,6 milliárd forint.
Az államháztartáson belül a központi költségvetés 79 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok 12 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 8,2 milliárd forintos deficittel zártak. A központi költségvetés hiánya az egész évre tervezett deficit 87,2 százalékára rúg, szemben a 2009. májusi 67,5 százalékos aránnyal.
Elemzők arra hívják fel a figyelmet, hogy a hiány "csak" 16,8 milliárd forinttal nagyobb a vártnál - ami inkább azt a verziót támasztja alá, hogy megfelelő erőfeszítésekkel, de tartható az idei államháztartási hiánycél. Közismert a magyar államháztartás szezonalitása, így semmi különös nincs abban, hogy az első öt hónap után az éves tervezett deficit közel 85 százaléka már összejön - mondta Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője. Hasonló véleményt fogalmazott meg Ádám Zoltán, a Takarékbank elemzési központjának vezetője, aki szerint a költségvetés az előző kormány által elképzelt mederben folyik, miközben mindenki számára nyilvánvaló kockázatokat tartalmaz - írta az MTI-Eco.
A központi költségvetés májusi bevételei mintegy 65 milliárd forinttal maradtak el az előző év azonos hónapjában elérttől, a főbb adóbevételek mind alacsonyabbak lettek. Túllépték viszont a tavalyi összeget a költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok bevételei, a központi költségvetési szervektől származó befizetések, valamint túlteljesültek az uniós támogatások utólagos megtérülései is. A központi költségvetés májusi kiadásainak összege mintegy 52 milliárd forinttal nagyobb az egy évvel korábbinál: nőttek az egyedi és normatív támogatások, a fogyasztói árkiegészítések, a lakásépítési támogatások, továbbá a garancia és hozzájárulások a tb-alapok kiadásaihoz, a kamatkiadások, az egyéb kiadások és az állam által vállalt kezességek érvényesítései. Ezenfelül a központi költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásai - elsősorban a bevételi többleteikkel összhangban - lettek nagyobbak, mint az előző évben.
A társadalombiztosítás pénzügyi alapjainál elsősorban a gyógyító-megelőző ellátások kiadásai emelkedtek - az összehasonlításhoz hozzátartozik, hogy a tavaly májusi bérkifizetések előrehozása miatt az akkori kiadás alacsonyabb, míg az áprilisi magasabb volt, mint az idei -, de nőttek a nyugdíjkiadások is. A bevételi oldalon az előző év azonos hónapjához képest a központi költségvetési támogatások voltak magasabb összegűek - közölte a nemzetgazdasági tárca.
