BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rendszerszintű változások napja lehet a mai

2010. június 7. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kétharmados parlamenti többséggel sem lehet akármit megcsinálni - ezzel szembesült a kormány az elmúlt hét végén, de így is mára halasztotta annak bejelentését, hogy milyen költségvetési lépéseket tart szükségesnek az idei 3,8 és a jövő évi 2,8 százalékos hiánycél tartásához. A háromnapos kormányülés végén Varga Mihály miniszterelnökségi államtitkár mindössze annyit mondott, hogy Orbán Viktor miniszterelnök kedden "rendszerszintű" változásokat jelent be, ezek irányáról döntöttek. A versenyképesség javítását, a bürokrácia és a korrupció visszaszorítását, a költségvetési intézmények kiadáscsökkentését célzó lépések törvényjavaslatok formájában hamarosan megjelennek - jelentette be az államtitkár a lovasberényi sajtótájékoztatón. A pénzintézeteket érintő különadóról előkészítő munka folyik, ha a kormány dönt majd ebben a kérdésben, a felekkel egyeztetve dolgozzák ki a részleteket. Az adórendszer változtatásával kapcsolatban is irányokat jelöltek ki - közölte Varga -, a cél az egyszerűsítés; mértékről még nincs döntés, több variációt is elemeznek, hogy az adóterhek csökkentése, az adóigazgatás egyszerűsítése több munkahelyet eredményezzen. Az államtitkár cáfolta, hogy a kormány a nyugdíjakat vagy a nyugdíjrendszert érintő kérdést tárgyalt volna.
Varga Mihály szerint beigazolódott, hogy valótlan adatokat közölt az előző kormány, hiszen az első öt hónap államháztartási hiánya eléri az egész évre tervezettnek majdnem a 85 százalékát - mi több, Varga kérdésre a vártnál nem egész 17 milliárd forinttal magasabb májusi államháztartási hiányra fogta a forint "ingadozását". Az államtitkár szerint összesen 230 milliárd forintos különbséget találtak a büdzsében ahhoz képest, amit nekik mondtak (ez az összeg a GDP 0,9 százaléka - tette hozzá az MTI-Eco.)

Megszólalt az elmúlt napokban hallgatásba burkolózó nemzetgazdasági miniszter is, a CNBC Budapestre települt stábjának nyilatkozva: Matolcsy György szerint már egyértelmű, hogy nincs szükség megszorító csomagra Magyarországon, de az is látható, hogy nincs lehetőség gazdaságélénkítő csomagra. A GDP egy-másfél százalékát kitevő államháztartási egyenlegjavítást kell elérni az intézkedésekkel - mondta a miniszter, hangsúlyozva: Magyarország nem Görögország.

A parlament tegnapi ülésén természetesen mindegyik ellenzéki párt szóba hozta a forintválságot. Az MSZP-s Mesterházy Attila egyenesen hazaárulásról beszélt, de megszólalt a válság kirobbantója, Kósa Lajos is. A Fidesz alelnöke szerint nem az a baj okozója, aki elmondja az igazságot, hanem az, aki előidézte, és bár követnek el bakikat, mindent megtesznek azért, hogy a szocialisták által előidézett helyzetet orvosolják.
Ma ülést tart az uniós pénzügyminiszterek tanácsa, ahol a magyar résztvevőt várhatóan nagy érdeklődéssel várják a kollégák - a Nemzetgazdasági Minisztérium tegnap még nem tudta lapunknak megmondani, hogy ki lesz az. Piaci vélemények szerint mindenesetre az új kormány eljátszotta mozgásterét, így a jelenlegi felzaklatott környezetben a Fidesznek le kell tennie arról, hogy Simor Andrást eltávolítsa a jegybank éléről. (A tegnapi piaci reakciókról lásd írásunkat a 9. oldalon.)

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet