BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Oszkó szerint idén fél százalékkal már nőhet a GDP

2010. május 30. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A nemzetközi gazdasági környezet még rendkívül törékeny, ennek ellenére az idei GDP-növekedési prognózis fél százalékra emelhető az első negyedéves adatok ismeretében - mondta Oszkó Péter távozó pénzügyminiszter. (A PM hivatalos prognózisa még 0,2 százalékos GDP-csökkenéssel számol, a költségvetést pedig 0,9 százalékos visszaesésre méretezték.) A magyar államháztartás finanszírozása stabil, nincsenek bizalmi kérdések, az állampapírpiac jól működik, külső forrásokra nincs szükség, ha mégis, akkor az IMF-EU hitelkeretből hatmilliárd euró lehívható.

Oszkó megismételte, hogy szigorú költségvetési politikával tartható az idénre kitűzött 3,9 százalékos GDP-arányos hiány, ám ami ennél sokkal fontosabb, hogy a leendő kormánynak ősszel olyan 2011-es költségvetést kell beterjesztenie, amely háromszázalékos GDP-arányos hiánnyal számol. Ellenkező esetben Magyarország szankciókra számíthat az EU részéről, hiszen ezt a konvergenciaprogram írja elő, amitől csak a 27 tagállam együttes engedélyével lehetne eltérni.

A költségvetési folyamatokról Oszkó elmondta, hogy az első öthavi hiány az egész éves deficit 82 százalékára tehető - nem rosszabb az adat, mint 2002-ben. Júniusra - bár már teljes mértékben az új kormány kontrollálja a költségvetési folyamatokat - az elmúlt évek trendje szerint nullszaldós gazdálkodás valószínűsíthető, hacsak nem születik döntés nagyobb költekezésről.

Amíg 2002-ben hanyatlott a gazdaság, most felszálló ágban van. Ugyanakkor mivel a gazdaságot jelenleg az export húzza, ez egyfelől rendkívül egészséges, ám más oldalról komoly adóbevétel-növelő hatása idén még nem lesz. Ennek ellenére a költségvetési tartalékokkal - ami 187 milliárd forintra rúg - teljesíthető az idei deficitcél.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet