BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az ipa 44 százalékát a fővárosban fizetik be

Az önkormányzatok finanszírozása csak szeptemberig megoldott - így vélekedett a költségvetési "csontvázak" egyikéről Matolcsy György, ezzel a leendő nemzetgazdasági miniszter az önkormányzati kötvények várható visszafizetési problémájára utalt. Az iparűzési adóbevételek az önkormányzati alrendszer összes bevételének 17 százalékát teszik ki.

2010. május 27. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az önkormányzatok bevételeiknek alig 33 százaléka származik saját forrásból, míg ezen belül a helyi adók az összes bevételből 17,2 százalékot tesznek ki az idei költségvetési tervek szerint. Természetesen az iparűzési adó (ipa) a legkomolyabb bevételi forrás az önkormányzati rendszerben: a teljes 572 milliárdos adóbevételből 455 milliárdot a vállalkozások fizetnek be bevételeik után. (A költségvetési törvény az önkormányzati alrendszer egészére az idén 3816 milliárd forint bevétellel és kiadással számol.)

Az ipához mérhető bevételi adó nincs is az önkormányzatok kezében, hiszen az építményadóból a 3150 önkormányzat 69 milliárdhoz, míg a gépjárműadóból 65,5 milliárdhoz juthat idén. A képet tovább árnyalja az ipabevételek koncentrációja - bár a 2009-es adatok szerint az összes önkormányzat közül 2722 szedett ipát -, a bevétel 44 százaléka - 197,7 milliárd forint - a fővárosban keletkezik. Ugyanakkor számtalan kistelepülésen egy-egy vállalkozás jelenti az egyetlen befizetőt. A helyi iparűzési adó megszüntetése elvi szinten évek óta napirenden van, ám szakértők szerint ez nem várható a következő években - hisz nincs olyan költségvetési forrás, amely kiválthatná. Az ipa beszedése az idei évtől az APEH-hoz került, ám a mostani bevallásokat még az önkormányzatokhoz kell benyújtani, a szeptemberi adóelőleget viszont már az adóhivatal számlájára kell befizetni.
Az önkormányzatok gazdálkodását tartja a leendő kormányzat az egyik költségvetési kockázatnak - vagy ahogy Matolcsy György leendő nemzetgazdasági miniszter fogalmazott a költségvetési bizottságban: "az önkormányzati rendszer finanszírozása szeptemberig látszik biztosítottnak". A miniszteri kijelentés minden bizonnyal túlzás, ugyanakkor az év utolsó hónapjaiban jó néhány település juthat csőd közeli állapotba, ugyanis lejár azon önkormányzati kötvények türelmi ideje, amelyeket az önkormányzatok még a válság előtt, 2006-2008 között bocsátottak ki. Az idén még csak 30 milliárd, jövőre viszont már 50-60 milliárd forint adósságszolgálat terheli a kötvényeket kibocsátó mintegy 300 önkormányzatot, ami a legrosszabb időben érinti a településeket, hisz a gazdaság még nem pörög fel, így az adóbevételek is lassan folydogálnak.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet