BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nemzeti együttműködést!

2010. május 16. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Véghez fogom vinni, amivel az emberek megbíztak, nagy horderejű és mélyreható változások lesznek Magyarországon - mondta Orbán Viktor a parlament pénteki ülésén. A felkért miniszterelnök kiemelte: nem először áll itt, nem először vállalkozik kormányalakításra. Tudom, mit vár az ország - fogalmazott. Orbán szerint most olyan küzdelemre vállalkozik, amelynek során nagy erőkkel találja magát majd szemben, de őt az akadályok nem térítik el. A leendő kormányfő köszönetet mondott a választóknak, akik sok csalódás ellenére kitartottak a demokrácia mellett, és soha nem látott összefogással kiálltak a nemzeti egység mellett.

A nemzeti együttműködésről szóló politikai nyilatkozat elfogadását javasolta Orbán Viktor. A Fidesz elnöke azt mondta: az emberek azt várják el a parlamenttől, hogy az ismerje el a magyar választók történelmi tettét, ismerje el, hogy az áprilisi választáson új rendszer, a nemzeti együttműködés rendszerének megalapításáról döntöttek, ezt pedig egy politikai nyilatkozat elfogadásával tehetik meg.

Bajnai Gordon ügyvezető miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy kormánya visszafordította a válságba robogó magyar gazdaságot és megteremtette a tartós növekedés alapjait. Bajnai szerint bizakodásra adhat okot, hogy példátlan visszaesés után újra növekszik a gazdaság, az első negyedéves gyarapodás üteme meghaladja a térség országainak és az Európai Unió átlagának a szintjét, hogy a gyötrelmes hónapok után először csökkent a regisztrált álláskeresők száma és az év elején vártnál egyelőre kisebb az államháztartási hiány. Mint kijelentette, az ipari termelés, az export, a turizmus gyarapodásáról szóló számok a gazdaság motorjának lassú beindulásáról tanúskodnak, ami remélhetőleg a foglalkoztatás beindulását is maga után vonhatja, pedig odakinn még tombol a válság vihara.
A leköszönő miniszterelnök elmondta, hogy az államháztartási hiány a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Bizottság és a Független Költségvetési Tanács által is auditálva az elvárt 4 százalék körül maradhat, ha az új kormány másként nem dönt, míg a magyar adósságszint ma már alacsonyabb az európai átlagnál, és más országokkal ellentétben az idén már csökkenő irányba fordul. A kisebb adósságállomány és a gyorsan csökkenő kamatok miatt kisebb lesz adósságszolgálat, ami 2013-tól jelentősen csökkentheti az állami kiadások mértékét is, tehát növeli Magyarország mozgásterét, a 2011-2014 közötti időszakban a magyar gazdaság növekedése elérheti a négy százalékot évente, ami összesen mintegy 2000 milliárdos mozgásteret biztosít négy évre a következő kormánynak.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet