A GVH a fogyasztói csoportokat szervező vállalkozások kommunikációjával kapcsolatban határozottabb fellépésre szánta el magát. Két céget még a versenyfelügyeleti eljárásban, annak lezárását megelőzően ideiglenes intézkedésével eltiltott meghatározott tartalmú hirdetéseik alkalmazásától. Amennyiben az eljárás alá vontak nem teljesítenék fenti kötelezettségüket, a végrehajtás GVH általi elrendelésére, illetve végrehajtási bírság kiszabására számíthatnak.
A GVH az elmúlt öt évben összesen tíz eljárást folytatott le különböző fogyasztói csoportokat szervező vállalkozásokkal szemben, amelyek szinte kivétel nélkül marasztalással és bírság kiszabásával zárultak. Az eljárások során a GVH magát a konstrukciót nem vizsgálhatja és nem is vizsgálja, a tagokat toborzó hirdetések, tájékoztatások tartalmát annál inkább. Eljárásaiban a versenyhatóság sorra állapította meg, hogy a szervező vállalkozások magatartása alkalmas a fogyasztók megtévesztésére, illetve a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló jogszabályba ütközik. Ám gyakran hiába mondta ki a jogsértést, szabott ki bírságot, írt elő kötelezettséget, a vállalkozások némileg módosítva tájékoztatási gyakorlatukat, azt alapvetően változatlan formában folytatták. Nem ritka e körben az a jelenség sem, hogy e cégek egyik napról a másikra megszűnnek, majd új néven, ám azonos gyakorlatot folytatva működnek tovább. Mindezek alapján nem meglepő, hogy a GVH jelen pillanatban is öt fogyasztói csoport ellen folytat vizsgálatot.
A fogyasztói csoportok a dél-amerikai, magas inflációjú országokban születtek a múlt évezred utolsó harmadában, hozzánk a rendszerváltás táján érkeztek, nem utolsósorban az itteni elszabadult infláció volt a fogadó elem. Ha van száz ember, aki autót szeretne venni, és száz hónap alatt tudja az árát megspórolni, akkor jobban járnak, ha a havi megtakarított pénzt összeadják, mivel az éppen egy autó árát teszi ki. Azt, hogy ki lesz már az első - majd a következő - hónapokban autótulajdonos, sorsolással döntik el. Időnként "megajánlást" tartanak, aki többhavi - netán évi - befizetést teljesít előre, korábban jut a kocsihoz. A rendszer előnye, hogy a legutolsó tag jut akkor autóhoz, mint ha külön-külön takarékoskodnának, az autó ára pedig annyi lesz, amennyibe félidőkor került a kocsi, vagyis az inflációt is szétterítik egymás között. Később lakásvásárlásra szerveződtek az ilyen csoportok.
Az a cég, amely a takarékoskodókat megszervezi, a fogyasztói csoportszervező.
Az ezredforduló után született egy rendelet, amely korlátok közé szorította volna e csoportszervezők tevékenységét, de előbb csak a hatálybalépését tologatták, majd kikerült a magyar jogrendszerből. Nem nehéz kitalálni, hogy kik lobbiztak a rendelet ellen. Manapság a fogyasztói csoportok a reklámjaikban előszeretettel álcázzák hitelnek a szolgáltatásukat.
