Oszkó Péter pénzügyminiszter szerint a következő kormány ha akarja, teljesíteni tudja a 3,8 százalékos hiánycélt. A távozó pénzügyminiszter szerint az első negyedéves GDP-adatot látva, nehéz azt mondani, hogy Magyarország ne jutott volna túl a gazdasági válságon.
Az államháztartás hiánya áprilisban 27,1 milliárd forint lett a PM által várt 81,9 milliárd forinttal szemben. Így az első négy hónapban a deficit 637 milliárd forint tett ki, ami az egész évre tervezett 872,1 milliárd forint 73 százaléka - mondta Oszkó Péter távozó pénzügyminiszter a szaktárca havi tájékoztatóján. A kisebb hiány részben a magasabb adóbevételeknek (áfa, szja, tb-járulékok) köszönhető, de a kiadások is kisebbek lettek. A kiadási oldalon a MÁV és a Volán támogatása átcsúszott májusra, és a fegyveres erők sem fizették ki teljes mértékben a májusi béreket, így összességében 35 milliárd forint kiadás húzódott át erre a hónapra. Oszkó hangsúlyozta: ebben nem volt semmi szándékosság, a költségvetési intézmények egyedi döntéseinek eredőjeként alakultak a számok.
A PM távozó vezetője - továbbra is tartva a konzervatív becslést - az első öthavi hiányszámot 719,4 milliárd forintra teszi (ez az éves 82 százaléka). Mint Oszkó elmondta, szigorú gazdálkodással tartható az éves hiánycél. A pénzügyminiszter úgy látja, hogy a nagyobb kockázatokat nem a költségvetésben, hanem a politikai ígéretekben kell keresni. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a GDP öt-hat százalékára rúgó idei hiányról ma egyetlen ember (ezzel Matolcsy Györgyre, a leendő Orbán-kormány nemzetgazdasági miniszterére utalt) beszél. A piaci elemzők 4,2 százalékos hiányt várnak - a jelenlegi gazdasági környezetben néhány tized százalék nem kezelhetetlen kockázat.
Az elmúlt egy évben a kormány gazdaságpolitikája nagyobb mozgásteret biztosított a monetáris politikának - mondta el Oszkó Péter. A válságkezelés időszakában a legkeményebb intézkedéseket kellett meghozni, ám az ország még korántsem oldott meg minden problémát. Az elmúlt egy év - hangsúlyozta - a problémamegoldások ideje és nem a problémák keletkeztetése volt.
Oszkó szerint a első negyedéves GDP-adat azt mutatja, hogy Magyarországon véget ért a recesszió - a 2-4 százalékos visszaesést vizionáló fideszes "előrejelzéseket" tehát félre lehet tolni. A mostani adat igazolja, hogy nem puszta költségvetési kiigazítás történt az elmúlt egy évben, hanem olyan adóintézkedések, amelyek javították a gazdasági növekedési környezetet. A friss GDP-adat láttán a távozó kormány nem készít új előrejelezést.
