Orbán Viktor kijelölt miniszterelnök szerint Magyarországnak olyan kormánytagokra van szüksége, akik meg tudnak felelni az új politikai és gazdasági rendszer megalapításának. A Nemzetgazdasági Minisztériumot Matolcsy György vezeti majd, feladata lesz a három gazdasági tárca (közlekedési, gazdasági és pénzügyi) integrálása. Orbán szerint Matolcsy feladata, hogy magyar gazdaság a régió sereghajtójából éllovassá válhasson. A külügyi munka irányítására Martonyi János kapott felkérést, az ő fő feladata lesz az ország külpolitikai tekintélyének helyreállítása és a 2011. első félévi magyar EU-elnökség levezénylése.
Pintér Sándor került az újjáalakított Belügyminisztérium élére. Orbán nem szólt róla, de az eddigi tervek szerint a volt főrendőr felügyeli majd a három polgári nemzetbiztonsági szolgálatot is. Pintértől a kormányfő "a közrend és a közbiztonság helyreállítását" várja. A Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot Fellegi Tamás irányítja a jövőben, akitől Magyarország azt várja, hogy védje meg a "közvagyont az oligarchákkal szemben". Orbán reményei szerint a jelölt bebizonyítja, hogy az állam lehet jó gazda, továbbá lehetséges az állami fejlesztések gyors és hatékony lebonyolítása.
Réthelyi Miklóstól, a Nemzeti Erőforrás Minisztériumának jövőbeni vezetőjétől a magyar egészségügy megmentését, a szociális biztonság újraépítését várják. A szakember dolgozott már több kormányban és a SOTE rektora is volt. Az agrártárcát Karcag fideszes polgármestere, Fazekas Sándor kapja, akinek feladata "a magyar vidék talpra állítása, bebizonyítása annak, hogy a vidék, a falu és a mezőgazdaság nem a múlthoz tartozik, hanem a jövő egyik erőforrása". A Honvédelmi Minisztérium vezetője Hende Csaba lesz.
