BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Május végére alakulhat meg a kabinet

2010. május 3. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A köztársasági elnök május 14-re, péntekre hívta össze az új országgyűlés alakuló ülését, azon hivatalosan is felkéri Orbán Viktort kormányalakításra. Bár a miniszterek neve már ismert, a kormányfő megválasztása előtt még legalább két jogi aktusra van szükség: a minisztériumok felsorolásáról szóló törvény módosítására, valamint a kormányprogram vitájára és elfogadására, ami egyben szavazás a miniszterelnök személyéről is. A minisztériumi törvény módosításával az új kabinetrendszert beépítik a jogszabályokba. A miniszterelnök-helyettesi posztokhoz pedig módosítani kell az alkotmányt is. Elvileg ez egy hónapot venne igénybe, ám sürgős tárgyalás esetén egy-két tárgyalási nap is elég lehet.

A valószínű menetrend szerint a pénteki ülésnapot követő hét az országgyűlési bizottságok megalakulásával telik, amennyiben a parlament alakuló ülésére az új kormány elkészül a minisztériumok felsorolásáról szóló törvény módosításával. E jogszabályt egy szuszra, vita nélkül szokták elfogadni, még kétharmad nélkül is. A bizottságok megalakítását követően jönnek a miniszteri meghallgatások - a csúcsminisztériumi rendszernek köszönhetően egy-egy tárcavezető három-öt bizottság előtt is számot adhat terveiről. Ezzel párhuzamosan kerülhet sor a kormányprogram vitájára, amelynek elfogadása és a miniszterelnök megválasztása május 26. és június 7. között következhet. Miután az országgyűlés szavazott a kormányfő személyéről, a miniszterek kinevezéséről a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök dönt.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet