Az első a gazdaság, a közbiztonság és az önkormányzati választási rendszer átalakítása - mondta el az országgyűlési választást megnyerő szövetség terveiről Orbán Viktor, a Fidesz elnöke tegnap tartott nemzetközi sajtótájékoztatóján. A kétharmadot szerző Fidesz-KDNP nem sorolja első tennivalói közé az alkotmányozást, mint ahogy a pénzügyi kérdéseket sem tartja a politika lényegének - válaszolta a leendő miniszterelnök arra a kérdésre, hogy a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) akar-e először tárgyalni. Újra életre hívják viszont a "nemzeti konzultációkat": a közbiztonság, a gazdaság, az egészségügy, a szociális biztonság és a demokrácia kérdéseiben kikérik az érintettek véleményét. Ezeken a fórumokon a kormány nem tesz javaslatot - tette hozzá Orbán, aki elhárította a kormány személyi összetételére és szerkezetére vonatkozó kérdéseket, arra hivatkozva, hogy az államfő még nem kért fel senkit annak megalakítására, márpedig a formákat be kell tartani. (Sólyom László köztársasági elnök május 14-ére tervezi összehívni az új parlament alakuló ülését - tájékoztatott később a Köztársasági Elnöki Hivatal, amely azt is közölte, hogy az államfő találkozót kezdeményezett holnapra Orbán Viktorral a kormányalakítással kapcsolatos megbeszélésre.)
Orbán Viktor az első jogalkotási tervek között említette az adóátalakításokat, a bürokráciával, valamint az önkormányzati rendszerek működésével kapcsolatos terveket. Adóforradalom lesz, söralátét nagyságú adóbevallással - mondta a Fidesz vezetője, hozzátéve: ha Magyarország versenyképessé akar válni, akkor az adóterhek sem lehetnek magasabbak a környező országokéinál, vagyis a legfőbb versenytársainkéinál. Az új adórendszerbe most még nem kerülhet bele a "családi elem"; erre januárig várni kell - év közben ilyen nagyságrendű változásra nincs lehetőség -, de a gyerekes családok támogatását az ősszel beterjesztik. A nyári adóváltoztatások során a kiskapuk bezárására koncentrálnak majd, az adórendszerben azok az elemek változhatnak idén, amelyekre a pénzügyi helyzet megoldása, az adóelkerülés megakadályozása, az adócsökkentés miatt szükség van.
A fontos jogalkotási teendők között említette Orbán az önkormányzati rendszer konszolidálását. Szavai szerint az önkormányzatok a csőd szélén vannak, amit nem lehet egyszerű csődeljárással rendezni, mivel ez az egészségügyi ellátást, az oktatási rendszert is érintené - egy csőd ezek összeomlásához vezetne. Ezt elkerülendő változnak az adótörvények és az önkormányzatok gazdálkodásáról szóló törvény - közölte a politikus. Ettől független a közbiztonság kérdése, a nemzeti konzultáció első pontja. A leendő kormány a kis bűncselekmények felett sem huny szemet, ezzel párhuzamosan viszont a közmunka lehetőségeit kiterjeszti, hogy a megélhetési bűnözéssel szemben alternatívát teremtsen.
Sem az IMF, sem az EU pénzügyi szervei nem a főnökeink - válaszolta a velük való egyeztetésre vonatkozó kérdésre Orbán Viktor. Minden ország maga felelős a gazdaságpolitikájáért. Tárgyalni fogunk az IMF-fel, de nem fogunk diktátumokat elfogadni - szögezte le. "Lesznek jó javaslataink, ami egy szép, érdekes közgazdasági vita lesz, reményeink szerint a tárgyalások megállapodással zárulnak." A legjobb hiány a nulla hiány - tette hozzá -, ám jelen körülmények között a nulla (százalékos) hiány lehetetlen cél, azt csak többéves munkával lehet elérni, de ha semmin nem változtatunk, akkor az idei deficit jóval magasabb lesz a 3,8 százalékos célnál. A múlté ez a szám - hangsúlyozta Orbán -, ha majd látjuk, mi lehet a valós hiány, akkor lehet megnézni, hogy a beavatkozás után mi lehet az új szám. Orbán szólt arról is, hogy Varga Mihály (a hírek szerint a leendő miniszterelnök-helyettes) vezetésével tovább működik a gazdasági tényfeltáró bizottság, amely két-három hét múlva számolhat be munkája eredményeiről.
