Ahogyan lassan visszatér a bankok finanszírozási kedve, úgy élénkül a kockázati és magántőkepiac. Ennek már látszanak az első jelei, és az idén jelentősen nőhet a tranzakciók száma: mind a tisztán piaci, mind a Jeremie tőkealapok tevékenysége révén - mondta Oláh László, a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (MKME) elnöke egy háttérbeszélgetésen. A szereplőket egyébként most az óvatos kivárás jellemzi; a kockázati tőkebefektetők bizakodva várják, hogy egyeztethessenek az új kormánnyal. Az elnök szerint ami eddig nyilvánosságra került a Fidesz programjából - az adók, járulékok csökkentése, a gazdaság élénkítése, a munkanélküliség mérséklése - pozitív kimenetelt jelenthet, ha sikerül megvalósítani. "Bízunk abban, hogy a korábbi retorika ellenére a külföldi befektetések áldásos hatását a Fidesz gazdaságpolitikusai is fel tudják mérni és ki tudják használni" - tette hozzá Oláh.
A piac valódi megindulásához persze az is szükséges, hogy a hazai kkv-k vállalják a tőkebefektetők által megkívánt átlátható működést, továbbá hogy csökkenjen az az árazási szakadék, amit a válság alakított ki a tőkebefektetésre váró cégek és vevők között. Az elnök szerint ezen a piacon is érvényesült, hogy a tulajdonosok nem voltak hajlandóak tudomásul venni, hogy a válság az ő cégeiket is leértékelte némiképp - ez pedig erőteljesen fékezte a tranzakciókat. Tavaly ez a szakadék még 20-30 százalékos volt a felek között, mostanra 10-20 százalék közé mérséklődött, ahogy lassan a tulajdonosok is belátják, egyhamar nem kúszik vissza a válság előtti szintre a vállalatok értéke. A piacot ezen túlmenően a kkv-k generációváltási kényszere is mozgatja, ahogyan az alapítók nyugdíjba menve, örökös híján inkább értékesítik az általuk létrehozott vállalatokat.
