Az agrártermékek termelőiár-szintje februárban 0,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, ezen belül a növényi termékek ára 2 százalékkal emelkedett, az élő állatoké és állati termékeké pedig 2,8 százalékkal csökkent - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Januárban még 3,6 százalékkal emelkedett a termelőiár-szint a 2009 azonos időszakihoz képest. Az idei első két hónap adatai alapján a termelői árak 1,6 százalékkal nőttek 2009-hez képest, ami a növényi termékek árának 4,4 százalékos növekedéséből, valamint az élő állatok és állati termékek árainak 2,7 százalékos mérséklődéséből adódott. Az 1,6 százalék abban a kontextusban pozitív, hogy az elmúlt év hasonló időszakában még 28,4 százalékos csökkenést mért a KSH.
Az idén februárban a gabonafélék termelői ára egy százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakában mértet, közelítve az agrárárrobbanás előtti szinthez. Az ipari növények termelői ára 0,4 százalékkal csökkent, ezen belül az olajnövények ára 2,8 százalékkal esett vissza. A burgonya és a zöldségfélék termelői áraiban 11,7 százalékos, illetve 7,0, míg a gyümölcsökében 10,7 százalékos növekedés volt. A vágóállatok termelői ára februárban 4,7 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához mérten, ez a marha árának 3,1 százalékos emelkedéséből, illetve a sertés árának 9,5 és a baromfi árának 0,6 százalékos csökkenéséből adódott. Az állati termékek árai 1,9 százalékkal növekedtek, mind a tojás, mind a tej többe került.
