BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egy éve kérdéses 25 milliárd sorsa

2010. április 12. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A nemzeti vagyonkezelő talányos közleményben tudatta, hogy hamarosan több ütemben újabb 43 ezer hektár állami tulajdonú termőföld haszonbérleti jogát hirdeti meg. A felkínált földek jelentős részén a régi bérlők környezetkímélő gazdálkodással nyertek támogatási jogosultságot az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program tavalyi Agrár-környezetgazdálkodási pályázatán (AKG). Ez a jogosultság öt évre szól, elnyeréséhez pedig igazolni kellett, hogy az igénylő rendelkezik a program ötéves időtartama idejére a földterület tulajdoni vagy használati jogával. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. közleménye szerint mintegy 600 esetben, összesen 50 000 hektárnyi területet érintően úgy szereztek AKG-támogatási jogosultságot, hogy az MNV Zrt.-től bérelt területek használatára szóló szerződésük vagy már lejárt, vagy 2014. december 31. előtt fog lejárni. Amennyiben ezek a termelők nem kapnak lehetőséget haszonbérleti szerződéseik megújítására, nem lesznek jogosultak az elnyert AKG-támogatás igénybevételére. Az így kieső támogatás a vagyonkezelő becslése szerint hektáronként évi 100 ezer forint, összességében 50 ezer hektár után öt év alatt mintegy 25 milliárd forint lehet. Így, ha a földhasználati kérdéseket nem rendezik, akkor az MNV szerint a támogatást a program keretében nem tudnák igénybe venni a gazdálkodók, de nem lehet átcsoportosítani sem, így Magyarország véglegesen elveszítené ezt az EU-forrást. A vagyontanács bérleti pályázat kiírásáról szóló döntésével elméletileg lehívhatóvá válik az összeg.
Arra a kérdésünkre, hogy az MNV-nek nem kellett volna-e tudnia arról, hogy bérlőik öt évre szóló kötelezettséggel járó pályázaton indulnak, mikor épp lejáróban van a szerződésük, azt a diplomatikus választ kaptuk, hogy az AKG-s pályázatra vonatkozó jogszabályok szerint nem kell az ingatlan tulajdonosának hozzájárulása a pályázat benyújtásához. A mismásolás egy éve húzódik, amit a mostani pályázattal sem lehet teljes mértékben rendezni. Ugyanis a probléma meglehetősen összetett. Egyrészt a pályázók eleve úgy indultak az AKG-támogatásért, hogy nem tudták igazolni a földhasználatot a kellő időre, de ezen már mindenki "túltette magát", így egy jogszabály-módosítás végül lehetővé tette, hogy később, 2009 decemberéig igazolják az öt évre szóló biztos földhasználatot. Másrészt addigra sem születtek meg az új bérleti szerződések, így idén május 15. lett az új határidő, ami egyébként az agrár-környezetgazdálkodási támogatási kérelem beadásának határideje is egyben. Mivel azonban az MNV az első haszonbérleti pályázati felhívást is csak április 21. utánra ígéri, amelynek beadására szintén május közepéig lesz mód, ismét eleve úgy adják be a gazdálkodók az AKG-s kérelmet, hogy nem igazolják a földhasználati igénybevételt. A vagyonkezelő ugyanis 2010 júliusától ígéri, hogy eredményt hirdet mind az öt pályázaton. A szerződések megkötését pedig július közepétől tartja valószínűnek.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet