Egy évvel a válságkezelés megkezdése után kijelenthetjük, hogy Magyarország túljutott a válság nehezén. Ma is hiszem, hogy az azonnali - helyenként fájdalmas - válságkezelés volt az egyetlen cselekvési lehetőség egy évvel ezelőtt, amikor a kormány megkezdte a munkáját - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök. Szerinte a válságkezelő program három fő célkitűzését teljesítették, ezek eredőjeként visszatért a nemzetközi bizalom Magyarország iránt.
A forint stabilizálódása megmentette a 1,5 millió devizahiteles családot a katasztrófától, ahogyan a magyar államháztartás helyzete is stabilizálódott - fogalmazott a miniszterelnök. A válság mélypontján 316 forint volt az euró árfolyama egy évvel ezelőtt, ez mára 265 forintra csökkent. Hasonlóan tükrözi a nemzetközi bizalom visszatérését a cds-felárak csökkenése: ez a tavalyi 625 bázispontról 175 bázispontra csökkent.
Bajnai szerint a legfájdalmasabb intézkedések a szociális területen meghozott szigorítások voltak - ugyanakkor minden magyar polgár érezhette, hogy ezek a szolgáltatások hosszú távon nem voltak fenntarthatóak. A kiigazítások révén Magyarország Európa egyik legmagasabb államháztartási hiányát az ötödik legalacsonyabbra mérsékelte.
Mivel a gazdaság csak a munkát terhelő adók csökkentése révén ösztönözhető, ezért döntött a kormány az szja-terhek csökkentése mellett, még úgy is, hogy ezt csak a fogyasztást terhelő adók és a vagyonadók emelése tette lehetővé. A kormány a válság kellős közepén is ügyelt arra, hogy az infrastrukturális beruházások ne álljanak le, tavaly ötezer nagy hozzáadott értékű munkahely jött létre.
Magyarország most kedvező helyzetben van ahhoz, hogy bevezethesse az eurót: az államadósság csökkenő pályára áll és a növekedés is megindulhat az idén, jövőre pedig három százalék körüli növekedést várnak az elemzők. A következő kormánynak is szigorú költségvetési politikát kell folytatnia, és szükség lesz reformokra, mert csak ez az út vezet az eurózónába - fogalmazott a miniszterelnök.
