BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nyomott árak és szállítási gondok

2010. március 31. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az ünnepre időzített akciózás és az erős forint keseríti a tojástermelők életét. A korábbi várakozásainkkal ellentétben mégsem látszik jele annak, hogy közvetlenül az ünnep előtt még egy-két forinttal emelkedett volna az étkezési tojás ára a boltokban, holott a kereslet még mindig jelentős - mondta a Napi érdeklődésére Thury Attila, a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetségének elnöke. Az év elején még 30 forint fölött mozgott a tojás ára. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet jelentése szerint bár 2010 elején valamennyi értékesítési helyen csökkent az étkezési tojás ára, ennek ellenére a fővárosi áruházláncokban és a vidéki fogyasztói piacokon alkalmazott árak 4, a fővárosi fogyasztói és nagybani piacok árai pedig 13 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi árszintet.

Lényegében semmi nem indokolja, hogy jelenleg 25-30 forint között alakulnak a láncok által megállapított árak - mondta az elnök. A termelői raklapos tojás ára 18 forint, ami legfeljebb 22-24 forintig tud felkúszni a kiskereskedelemmel folytatott alkuban - ez lényegében a csomagolás és szállítás költségeit fedezi -, így szinte nincs is nyereségük a tojás előállításán. Bízunk benne, hogy az ünnep után, a láncok készleteinek kifutásával ismét visszatérnek a normál árak - tette hozzá Thury Attila.

A forint erősödése egyáltalán nem kedvez a termelői áremelési kísérleteknek, bár a szomszédos országokban mindenütt drágább a tojás. Ugyan jelenleg nincs elegendő tojás a kereslet kielégítésére, az utóbbi napokban a szövetség tudomása szerint nem érkezett nagyobb importtétel az országba. Előbb-utóbb azonban enyhül majd némiképp a keresleti nyomás, a hazai termelők ugyanis tavaly több tojótyúkot telepítettek. A KSH 2009. december eleji adatai szerint két százalékkal bővült az állomány, így már közelíti a hárommilliót. Ez mintegy nyolcszázalékos termelésbővülést eredményez 2010-ben a hazai étkezésitojás-termelésben - azonban ez még mindig kevés az önellátáshoz, és mintegy 15 százalékkal marad el az uniós csatlakozás évéhez képest.

A korai húsvét eddig nem kedvezett a juhtenyésztőknek sem - bár eddig többé-kevésbé folyamatosak voltak a szállítások -, mivel az állatok egy része még nem érte el a megfelelő méretet. Ezen túlmenően gondok voltak a logisztikával is, az olasz partnerek nem tudták megfelelő ütemben küldeni a kamionokat - mondta a Napinak Hajduk Péter, a Magyar Juh- és Kecsketenyésztők Szövetségének ügyvezetője. Mivel azonban a partnereknél folyamatos a kereslet, várhatóan az ünnepet követő két-három hétben is az eddigi ütemben zajlanak majd a szállítások. Jó esetben a következő időszak kivitelét is hozzászámítva érhetjük el azt a mennyiséget, amit egy átlagos húsvét alkalmával exportálunk - tette hozzá az elnök. Ez az évek óta nagyjából hasonló mennyiségű, évi 750-800 ezer exportra termelt bárány 30-40 százaléka. Szerinte még némi fölösleglevezetést jelenthet a hamarosan ugyancsak várható görög húsvét, bár továbbra sem a hellén piac a fő célpont. Az árak sem a termelők kedve szerint alakulnak, mivel az olasz partnerek szokás szerint figyelemmel kísérik az árfolyamváltozást, és bár Európa-szerte van kereslet, a hazai termelőknek kínált árak már három hete folyamatosan csökkennek: míg karácsony előtt kategóriától függően 800-1000 forint volt a kilogrammonkénti felvásárlási ár, addig mostanra 600-800 forint közé esett vissza. A hazai fogyasztás továbbra is elenyésző, egy kilogramm alatti évente. Igaz, a bárányhús nem tartozik az olcsó áruk közé, jelenleg kilónként többnyire 2500-3000 forintért kapható belföldön.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet