BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kormány kitart a hiánycélja mellett

2010. március 28. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormány szerint sínen van az államháztartás - derül ki abból a jelentésből, amelyet a kincstár állapotáról a választások előtt 15 nappal kell nyilvánosságra hozni. A közel 150 oldalas jelentés sok új részletet nem tartalmaz, ugyanis annak a törzsét a szokásos havi és negyedéves pénzügyminisztériumi jelentések képzik, de még a 60 oldalas konvergenciajelentést is befűzte a szaktárca az aktacsomagba. A jelentést bemutató kormányszóvivői tájékoztatón Szollár Domokos kormányszóvivő azt hangsúlyozta, hogy a kormány "nem hagy csontvázakat a szekrényben". A Fidesz eddig a követendő gazdaságpolitikáról rendkívül szűkszavúan szólt, mondván, először a helyzetet kell megismerni. A volt pénzügyminiszter, Varga Mihály Fidesz-alelnök által vezetett "gazdasági tényfeltáró bizottság" még sehol sem tart, addig jutott el, hogy egy asztalhoz ült 29 fideszes közgazdásszal, ám a pénzügyi tárca többszöri megkeresésére nem reagáltak.

A most nyilvánosságra hozott elemzés arra jut, hogy bár az államháztartás hiánya az első negyed végére eléri a 651 milliárd forintot - ami az egész évre tervezett összeg 74 százaléka -, ennek ellenére tartható az éves hiány, ami eredményszemléletben 3,8 százalékos GDP-arányos deficitet jelentene. Szollár a sajtótájékoztatón már arról beszélt, hogy a negyedéves hiány az éves terv nyolcvan százaléka lehet. A kormányszóvivő ugyanakkor utal arra is, hogy a hiány tartásához a következő kormánynak reformértékű döntéseket is meg kell hoznia.
A költségvetési tanács múlt héten nyilvánosságra hozott elemzése az idénre a GDP 4,2 százalékára rúgó hiányt vár - vagyis a hiánycél tartásához az év második felében mintegy 100 milliárd forintos kiadáscsökkentésre lesz szükség. Hogy végül mekkora az államháztartás folyó hiánya (nem számítva az állami és önkormányzati cégek esetleges konszolidációját), az természetesen nagyban függ a következő kormány gazdaságpolitikájától. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke az InfoRádiónak úgy nyilatkozott, hogy a Fidesz-kormány mindenekelőtt a gazdaság élénkítésre koncentrál, ami a hiánycél háttérbe tolását is jelenti.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet