A következő tíz évre szóló átfogó uniós növekedési és foglalkoztatási stratégiában olyan közös célokat kell meghatározni, amelyek összhangban vannak az egyes tagországok teljesítőképességével - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök Brüsszelben. A visegrádi négyek kormányfőinek és José Manuel Barroso európai bizottsági elnöknek a megbeszélését követően a magyar kormányfő elmondta: Európának nagyon nehéz évei jönnek, mert a válságkezelésnél felhalmozott adóssághegyet le kell dolgozni. Az unióban ezért mindenhol összehangolt módon van szükség további, a válságból kivezető intézkedésekre.
Az átfogó stratégiával kapcsolatban Bajnai úgy ítélte meg, az EB hivatalos javaslata a korábbinál markánsabban jeleníti meg azokat a szempontokat, amelyek a visegrádi országok számára fontosak. Ilyen a felzárkóztatási, kohéziós politika, amelynek továbbvitele lehetővé teszi, hogy a belső piacot jobban kihasználják a mainál. A V4-ek jelezték Barrosónak, hogy a 2020-as stratégiának kiemelt helyen kell kezelnie az energiabiztonságot és az agráriumot, ugyanis az utóbbi ágazat munkahelyteremtésre kiemelten alkalmas.
A pénzügyi nehézségekkel küzdő Görögországról szólva Bajnai leszögezte: ha nem születik gyors megoldás, azt más, az eurózónán kívüli országok is megszenvedik. A visegrádi országoknak is érdeke, hogy Görögország megkapja azt a támogatást, amelynek segítségével elvégezheti házi feladatát.
