Miután a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. a közelmúltban sokban módosította a balatoni vitorláskikötők építéséinek feltételeit, a program megfeneklett - mondta a Napinak Horváth Gyula, a tóparti önkormányzatok tulajdonában lévő, siófoki székhelyű Balatoni Hajózási (BH) Zrt. vezérigazgatója. A mederhasználati díjat, amelyet a kikötőkben álló hajók és a különböző műtárgyak után kell fizetni, a korábbi tízszeresére emelték, ráadásul a több száz millió forintos beruházások megvalósításához szükséges területet csak 30 évre adnák bérbe. Ha a bérleti szerződés lejárta után a további működésről nem sikerül megegyezni, a létesítményt le kell bontani. Horváth szerint ilyen feltételekkel sem ők, sem más beruházók nem tudnak hozzákezdeni a fejlesztésekhez, de a régieket sem képesek folytatni. A költségek jelentős részét a hajótulajdonosokra kellene áthárítani, ám olyan mértékű emelésre volna szükség, amely versenyképtelenné tenné a Balatont.
Jelenleg a BH-val együtt öt beruházó cég a tó különböző pontjain összesen nyolc vitorláskikötő építését tervezi, több milliárd forint költséggel. A napokban az utolsó tárgyalásra készülnek az MNV Zrt.-vel, ha nem sikerül megegyezni, pert indítanak az ügyben. A vezérigazgató abban bízik, hogy a következő kormánnyal sikerül majd megállapodni. Horváth ugyanakkor cáfolta, hogy az idei szezontól drasztikusan emelnék a hajók után fizetendő kikötőhasználati díjat. A 30 százalékot meghaladó emelés csupán a balatonboglári vitorláskikötőre igaz, ahol az elmúlt években sokat fejlesztettek. Az ottani árakat a többi kikötőhöz igazították.
A BH néhány napon belül kiírja azt a közbeszerzési pályázatot, amelynek keretében a Fonyód és Badacsony közötti kompjárat hatástanulmányának elkészítésére kérnek ajánlatokat. Ez várhatóan őszre elkészül, és jövőre a kiviteli tervek is az asztalra kerülhetnek. Az építkezés egy évet venne igénybe, ha minden az elképzelések szerint halad, 2013-ban már a második kompjárat is közlekedhet a Balatonon. A beruházásra 6 milliárd forintot szánnak. A két új kikötőt egyenként 350-400 millióból lehet megépíteni, egy korszerű komp egymilliárd forintba kerül. További 3 milliárdot emészt fel a két kikötőhöz vezető úthálózat, valamint a parkolók kiépítése. Fonyódon a vasút közelsége okoz gondot, míg Badacsonyban valószínűleg aluljárót kell építeni.
