A kormány hivatalosan az államháztartás hiányát az idén a GDP 3,8 százalékára várja, ugyanakkor a Miniszterelnöki Hivatal alárendeltségében tevékenykedő Ecostat gazdaságkutató intézet az idén és jövőre is a GDP 4,1 százalékára rúgó államháztartási hiányt vár - mindezt 0 százalékos GDP-változás mellett és 4,2 százalékos inflációval számolva. A kutatóintézet is azzal számol, hogy a belső fogyasztás az idén még csökken - amit ellensúlyoz a nettó export és az élénkülő beruházási aktivitás. A kutatók becslése szerint a tavalyi 9,1 százalékos csökkenés után az export idén 6,7 százalékkal emelkedhet, miközben az import 4,8 százalékkal bővül. Így a külkereskedelmi aktívum a tavalyi négymilliárd euróval szemben 4,5 milliárd lehet. A folyó fizetési mérleg 2009-ben becslések szerint 1,2 milliárd euró többlettel zárt, ez a többlet az idén felszívódik, de még így is csak 200 millió euró fizetési mérleghiányt jósolnak a kutatók.
Az Ecostat szerint nem meglepő, hogy az idei költségvetés is "fejnehéz", így a deficit jelentős része már az év első hónapjaiban jelentkezik: ugyanakkor a tervezéshez képest 180 milliárd forinttal kisebbek lehetnek a költségvetési bevételek, amiből 50 milliárdot a vagyonadó eltörlése visz el, de a tavalyi alacsony bázis miatt számos adóból várhatóan kevesebb folyik be. Ugyanakkor az alacsonyabb bevételeket ellensúlyozzák az alacsonyabb kiadások: az 50 milliárdos kamattartalékra nem lesz szükség és a magánpénztárakból átlépők is 60 milliárd forintos pluszbevételhez juttatták a büdzsét, ám még így is 70 milliárd forint hiányzik a költségvetésből - amit csak a tartalékok zárolásával lát megoldhatónak az Ecostat. A kutatóintézet szerint konzervatív fiskális politikát feltételezve elérhető a 4,1 százalékos hiány, ami 0,3 százalékponttal magasabb a hivatalos hiánycélnál.
Az IMF hitelkeretéhez nem kell hozzányúlni, mivel a devizában felmerülő államadósságot devizában, a forintban lejárót pedig forintban képes megújítani az Államadósság Kezelő Központ - mondta Zádor Márta, az Ecostat igazgatója a cég sajtótájékoztatóján. A kutató nem értett egyet azokkal a szakértőkkel, akik szerint az euró nem éli túl a válságot, véleménye szerint "az euró megerősödve jöhet ki a világgazdasági recesszióból". Az euró jelenlegi forintárfolyama erős, ami az export jövedelmezőségét gyengíti, részben ezen megfontolásból az Ecostat már a jövő héten 5,5 százalékos jegybanki kamatot vár, ami megmarad az év végéig.
