Az átlátható, egyszerű és a szélessávú mobiltávközlési fejlesztéseket is ösztönző frekvenciadíj-rendszer koncepciójának kidolgozása is szerepel a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) 2010-es munkatervében. A hatályos, többtényezős számítási modell alapján működő díjfizetési rendszert évek óta számos kritika érte, ezért 2008-ban, a szélessávú adatátviteli (umts) fejlesztések ösztönzése érdekében már csökkent a díj mértéke, ám a jelenlegi rendszer sokak szerint továbbra sem támogatja a fejlesztéseket. (A rendszer egyik problémája, hogy a díjfizetési modellt még az elsősorban a hangforgalomra épülő mobilpiacon vezették be, ám az iparági trendek alapján azóta előtérbe került szélessávú mobilhálózati fejlesztéseket ez a modell nem ösztönzi.)
Az NHH folyamatosan egyeztet a magyarországi mobilcégekkel egy, a piaci versenyt és a befektetéseket támogató modell kidolgozása érdekében - tudtuk meg a hatóságnál. A rendszer átalakítása azonban már minisztériumi hatáskörbe tartozik. Az NHH idei munkatervében meghatározott feladatok között található a mobilszolgáltatók által fizetett frekvenciadíjak relatív és abszolút súlyainak felülvizsgálata. A hatóság egyben azt is megvizsgálja majd, hogy milyen lehetőség van olyan szabályozási elveknek az érvényesítésére, amelyek jobban ösztönzik a piaci szereplőket a kevésbé zsúfolt sávok használatára, valamint új, különösen a szélessávú lefedettség növelését célzó beruházásokra.
