A fővárosi közgyűlés tegnap elfogadta Budapest idei költségvetését 538,9 milliárd forintos kiadási, 491,5 milliárd forintos bevételi főösszeggel, vagyis 47,7 milliárd forintos hiánnyal. A kormányzat 2010-ben több mint 70 milliárd forintot vont ki az önkormányzati szektorból, ennek körülbelül egyharmada érinti a Fővárosi Önkormányzatot, illetve a budapesti önkormányzatokat - mondta a költségvetési javaslat előterjesztője, Ikvai-Szabó Imre alpolgármester. A szocialista főpolgármester-jelölt Horváth Csaba szerint a most elfogadott büdzsé a közösségeket támogatja, a fideszes Hutiray Gyula ugyanakkor a 2010-es költségvetési javaslatot pazarlónak nevezte, mint mondta: az csak Budapest eladósításának folytatását jelenti. Kifogásolta, hogy 2013-ig a jelenlegi másfélszeresére emelkedik a főváros adósságállománya.
A főváros visszafogott makropályával számol, hisz a négyszázalékos infláció mellett azzal kalkulál a költségvetési tervezet, hogy a fővárosi GDP az idén még egy százalékkal csökken. Budapest költségvetési támogatása öt százalékkal csökkent, amit a főpolgármesteri hivatal a működési költségeken spórolna meg. A személyi juttatások és a bérköltségek sem a fővárosi cégeknél, sem az önkormányzatnál nem emelkedhetnek.
A főváros könyvvizsgálójának jelentése szerint a 2010-es költségvetés a szokottnál is nagyobb kockázatokkal terhelt a bevételi oldalon.
