BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kormány a benzinárhoz kötné a parkolási díjakat

A következő parlament már az első ülésén dönthet a parkolást szabályozó törvényjavaslatról - ha ez nem történik meg, július elsejétől nem szedhetnek az önkormányzatok parkolási díjat.

2010. március 10. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Alkotmánybíróság tavaly novemberi döntésével 2010. júliustól megsemmisítette a parkolás jelenlegi szabályozási rendszerét - mivel ezt a kérdést csak önkormányzati rendeletekben szabályozták és nem törvényben. A taláros testület kimondta, hogy a parkolás alapvető jogokat érint - így azt csak magasabb jogszabályban lehet szabályozni. A kormány a mai ülésén elfogadta a szükséges törvénymódosításokat - mondta Szollár Domokos szóvivő a kabinet ülését követően. A kormány javaslata a közúti közlekedésről szóló törvényeket módosítaná, úgy, hogy megadná a rendeletalkotási jogot az önkormányzatoknak, így a részletekről a jövőben is az önkormányzatok dönthetnének. A törvényjavaslat ugyanakkor határokat szab az önkormányzatoknak: csak olyan területeken lehetne a jövőben parkolási zónát kijelölni, ahol a parkolóhelyek hetven százaléka foglalt napközben, ugyanakkor a P+R parkolók nem lehetnek díjfizetősek.

A javaslat szerint négy díjfizetési zóna lenne, a parkolási díjat pedig az előző évi APEH-üzemanyagárhoz kötnék, így a legolcsóbb zónában idén 170 forint lenne a parkolási díj. Továbbra is az önkormányzatok szabhatnák meg a parkolózónák határait és az árakat - a törvény keretein belül. A parkolási társaságokat csak közbeszerzési eljáráson választhatnák meg.

A következő parlament már az első ülésén elfogadhatja a javaslatot, így elegendő idő marad július elsejéig az önkormányzati rendeletek kidolgozására. Ha az önkormányzatok kicsúsznak a határidőből, akkor júliustól ingyenes lehet a parkolás.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet