BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Később indulnak a tavaszi munkák

2010. február 23. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Március előtt nemigen indul meg a munka a földeken, azt követően elsősorban a vetések állapotának fölmérése, ahol szükséges, a műtrágyázás és a korai növények, köztük a mák vetése várható - mondta a Napi érdeklődésére Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének főtitkára. A gyümölcsösökben azonban már megindultak az előkészítő metszések. A hótakaró a Dunántúl bizonyos részeinek kivételével szinte mindenhonnan visszahúzódott már, de az átnedvesedett, helyenként belvizes területekre még alig lehet rámenni a munkagépekkel.
A termelők egyelőre a gépek karbantartásával, a vetőmagok, növényvédő szerek és műtrágyák beszerzésével, illetve a tavaszi munkák finanszírozási hátterének megteremtésével vannak elfoglalva. A legtöbb fejtörést ez okozza a szakemberek szerint, mivel a termelők továbbra is nagyon nehezen kapnak hitelt: a támogatások előrehozott kifizetése és a kész mérlegek által mutatott veszteségek sem segítik a hitelfelvételt. A terménypiacról sem várható komolyabb likvid forrásbevonás. Ezért a termelők óvatosak a tavaszi munkákhoz szükséges anyagok beszerzésével, csak a legszükségesebb dolgokra költenek (a műtrágyák tavaly szeptemberi 30 százalékosnál nagyobb áresése most komoly segítség) és próbálnak az előrehozott támogatásokból minél többet megóvni a tavaszi munkák finanszírozására - mondta Tóth István, a MOSZ titkára. Az is jó lenne, ha végre valóban átutalnák a területalapú, illetve az agrár-környezetgazdálkodási támogatásokból még hátralévő részleteket - tette hozzá Vancsura József -, vitatott igénylésű területek után ugyanis még milliárdos nagyságrendben tartanak vissza támogatásokat a hatóságok.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet