Befejeződött a tavaly ősszel benyújtott agrárkár-enyhítési kérelmek vizsgálata, ám az elismert károknak csak az ötödét tudjuk fedezni az agrár-kárenyhítési alapból. Ezeket azonban március végéig kifizeti a tárca - mondta a Napi érdeklődésére Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára. A tavalyi szeszélyes időjárás okozta károk miatt - tavaszi és őszi aszály, belvíz és jégverés is csökkentette a terméshozamokat - az eredetileg rendelkezésre álló keretet többszörösen meghaladó kártérítési igény érkezett a befizetők részéről. Mivel a szabályok szerint a kiesett termés 30 százalékának megtérítésére van lehetőség, a kérelmeket elbíráló intézményrendszernek feladta a leckét az igények jogosságának vizsgálata.
A tavalyi jogszabályváltozást követően az őstermelők kivételével minden agrártermelő számára kötelező volt a belépés az alapba és a hozzájárulás megfizetése. Ebből jött össze a termelői oldal 2,5 milliárd forintja, amihez ugyanennyit tett hozzá az állam is. Az őstermelők önként csatlakozhattak a rendszerhez, de kevesen döntöttek így még azok közül is, akik 2007-ben komoly kártérítést kaptak a tavaszi fagykárokat követően. Végül mintegy 25 milliárd forintra rúgott az elismert kárigény. Ezt azonban nem tudjuk megtéríteni, csak az alap ötmilliárd forintos kerete erejéig - mondta az államtitkár. Noha volt szó róla, és az agrártárca lobbizott is érte, a kormány végül nem hagyta jóvá az alap állami hozzájárulásának emelését.
