BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bajnai az euró bevezetését kéri utódjától

Magyarország erényt kovácsolt a gazdasági válságból, így a most távozó kormány a tartós növekedés alapjait tette le - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök a parlamenti búcsúbeszédében, ahol utódjának az euró 2014-es bevezetését javasolta.

2010. február 22. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Magyarország erényt kovácsolt a válságból, ugyanis a gyarapodó ország alapjait tettük le - fogalmazott Bajnai Gordon kormányfő a mostani parlament utolsó ülésén tartott búcsúbeszédében. A válságkezelésnek, vagyis a mintegy 1200 milliárd forintos kiadáscsökkentésnek köszönhetően 2010 második felében csökkenő pályára áll az államadósság mértéke, ami így az uniós átlag alatt van. Az államháztartás hiánya az idén a GDP 3,8 százaléka lehet, ez az ötödik legalacsonyabb deficit az unióban - sorolta a miniszterelnök. A most távozó kormány tíz éve halogatott átalakításokról döntött a nyugdíjrendszerben, az adórendszerben vagy a szociális szférában, ezek teremtették meg a hosszú távú növekedés lehetőségeit a miniszterelnök szerint. Bajnai emlékeztetett arra, hogy 2011 után évi négy százalék feletti növekedés várható a magyar gazdaságtól, ami pluszforrásokhoz juttatja az országot. A GDP-növekedésből származó 2000 milliárd forintot azonban nem elosztogatni, hanem beosztani kell, például az adók és az államadósság csökkentésére - üzent az utána jövőknek a miniszterelnök. Bajnai szerint a kormánya által követett józan ész politikájával utódja sem szakíthat, a következő kormánynak gyors euróbevezetést javasolt: a miniszterelnök szerint 2014 elején bevezethető a magyar euró, ám ehhez fegyelmezett költségvetési politika szükséges és kellő felhatalmazás a társadalomtól. Az euró bevezetése mellett szükség van a foglalkoztatás növelésére, illetve a gazdasági növekedés gyorsítására is.

Bajnai Gordon felhívta a figyelmet a demokratikus intézmények függetlenségének fontosságára: a köztársaság alapintézményei közé tartozik a független Magyar Nemzeti Bank is. Az elmúlt hónapokban bárki megtapasztalhatta, hogy milyen fontos a nemzeti bank függetlensége, s milyen veszélyeket rejt magában, ha bárki feladatának érzi a nyomásgyakorlást az MNB-re - mondta Bajnai. A miniszterelnök szerint a politikai csatákból ki kell hagyni az igazságszolgáltatást, hiszen a bíróságok és az ügyészségek pártatlan működése elengedhetetlen egy modern köztársaságban. Ugyanilyen fontos az újonnan létrejött demokratikus intézmények függetlensége, mint például a Költségvetési Tanácsé is, ezek megerősítése hozzájárulhat az ország megerősödéséhez, erejéhez - fogalmazott Bajnai.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet