BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A közmunkások már az erdőkben vannak

2010. február 7. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Idén 3,3 milliárd forintot fordít az állam az erdészeti közmunkaprogram támogatására, a 18 állami erdőgazdaság várhatóan 3100 munkavállalót - regisztrált álláskeresőt és rendelkezésre állási támogatásban részesülőt - foglalkoztathat a program hét és fél hónapja alatt, 570, jellemzően hátrányos munkaerő-piaci helyzetű térségekben lévő település környékén. Az MNV Zrt. nagyjából egymilliárd forinttal járul hozzá a program költségeihez. A tavalyi programban több mint háromezren jutottak átmeneti munkalehetőséghez, közülük több mint kétszázan utána állást kaptak.

Idén az egyik legnagyobb foglalkoztató a Nyírerdő Zrt. lesz. A Hajdúságban és Szabolcsban mintegy 60 ezer hektáron gazdálkodó társaság erdészeteiben január közepén már elindult a program. Jelenleg mintegy 860 közmunkást foglalkoztatnak, de a program teljes ideje alatt átlagosan 1100 fő nyolcórás alkalmazására nyílik lehetőség. Hajdú-Biharban a legtöbben (125-en) Debrecenből vesznek részt a programban, de Berettyóújfalu (92) és Hajdúhadház (61) is jelentős létszámmal képviselteti magát. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a tiszadobiak (52), nyírbátoriak (30) és a nyírbéltelkiek (30) vannak sokan. Az SZMM Közmunka Tanácsa 612 millió, a tulajdonos MNV Zrt. 327 millió forint támogatást nyújt, míg az erdészet önrésze 105 millió - mondta lapunknak Kaknics Lajos, az erdőgazdaság vezérigazgatója. A társaság a program lezárulta után minden tizedik közmunkást három hónapon keresztül támogatás nélkül tovább foglalkoztat, emellett a résztvevők 10 százaléka számára biztosít képzést.
Az Északerdő Zrt.-nél január 15-ével indultak az erdészeti közmunkák. A cégnél jelenleg hetvenen dolgoznak a program keretében, csúcsidőben pedig havonta átlagosan akár 200 közmunkást is foglalkoztathatnak. Napokon belül 16 résztvevővel - java részük közmunkás - elindul egy képzési program is - tudtuk meg Rencsiné Ágh Mártától, a cég munkatársától.

A korábbi években szinte valamennyi erdőgazdaságban volt lehetőség arra, hogy a közmunkások béren kívüli juttatásként tűzifát is kapjanak, azonban az adójogszabályok változása miatt ennek adóterhét már nem tudták vállalni a társaságok. Lehetőség szerint azonban kedvezményes áron adnak el fát a közmunkásoknak. Emiatt legalábbis érdekes az a közelmúltban elhangzott kormányfelhívás, amely a rendkívüli hideg miatt arra kérte az erdőgazdaságokat, hogy biztosítsanak lehetőséget a rászorulóknak, hogy ingyen gyűjthessenek tűzifát. A Napi érdeklődésére az erdőgazdaságok annyit tudtak mondani, hogy hivatalos értesítést még nem kaptak az MNV-től a végrehajtással kapcsolatban.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet