A jelenlegi helyzetben főként a kis- és középvállalkozásokat érinti súlyosan a munkaadók által fizetendő rehabilitációs hozzájárulás drasztikus emelkedése: az álláshirdetésekben folyamatosan nő azoknak a cégeknek a száma, amelyek megváltozott munkaképességű dolgozókat keresnek, s az is látszik, hogy még inkább előtérbe kerül a bérelt munkaerő. Ezt a Közép- és Nyugat-dunántúli Regionális Munkaügyi Központban is észrevették, mint ahogy azt is, hogy ezzel párhuzamosan újabb leépítések készülődnek, különösen a kkv-knál.
A csaknem 300 dolgozót foglalkoztató, tavaly mintegy 60 fős létszámleépítést végrehajtó Terra Kft.-nek minimum 15 megváltozott munkaképességű dolgozót kellene foglalkoztatni ahhoz, hogy ne kelljen csaknem 15 millió forintot kifizetnie évente. A bizonytalan rendelésállomány mellett nem lesz könnyű megoldást találni - mondta lapunknak Kristóf Szabolcs gazdasági igazgató -, az biztos, hogy még februárban újabb, mintegy 30 fős leépítés várható. Azok a dolgozók nincsenek veszélyben, akiknek a leszázalékolása folyamatban van, és várhatóan fel is vesznek néhány megváltozott munkaképességű embert, akár azok közül, akik korábban a cégtől vonultak rokkantnyugdíjba. (Jelentkezőkben nincs hiány, hiszen jó néhány, kifejezetten ilyen dolgozóknak munkát adó céget zártak be a közelmúltban.). Azt tervezik, hogy ez a 8-10 fő végzi majd azokat az elsősorban takarítási feladatokat, amit eddig egy vállalkozásra bíztak.
Ugyancsak létszámot csökkent s már csak a lökésszerű megrendelések miatt is a jövőben még inkább a bérelt dolgozókra alapoz az autóipari megrendeléseket is teljesítő Modul Kft. Évente közel 30 millió forintot kellene kifizetniük, így jobban járnak, ha cserébe kapnak is valamit - fogalmazott Csiszka Imre humánpolitikai vezető. Más kérdés, hogy amikor másoknak sincs munkájuk, s már rég elküldték az összes nyugdíjast, nagyon nehéz megtalálni azokat a feladatokat, amelyeket megváltozott munkaképességű dolgozókkal is el lehet végeztetni. Egyelőre a korábbi kettő mellett várhatóan négy-öt újabb ilyen munkahelyet tudnak kreálni, ehhez igazítják majd a bérelt munkaerőt.
Az egyik győri nagyvállalat lapunknak név nélkül nyilatkozó vezető munkatársa úgy véli, a jogszabály-módosítás miatt a jövőben felértékelődnek azok a jól képzett, nemritkán csak papíron csökkent munkaképességű dolgozók, akik jelentős megtakarítást hozhatnak egy cég számára, ugyanakkor várhatóan drágább lesz majd a bérelt munkaerő is. A valóban súlyos egészségügyi problémákkal, gyakran anyagi gondokkal is küszködőkre mindeközben alig van igény, ezzel szembesülnek a háziorvosok is. Az egyik veszprémi körzetben például mostanában a korábbi duplájára nőtt azoknak a száma, akik a "lerokkantosítás" feltételei felől érdeklődtek - mint a körzet orvosa elmondta, köztük jó néhány cég is volt. A szabályok az elmúlt időszakban tovább szigorodtak - emlékeztetett a doktor -, hiszen az elmúlt húsz évben nagyon sokan menekültek ebbe az irányba, ettől függetlenül félő, hogy miután még értékesebb lesz a "rokkantpapír", sokan megint megtalálják majd a kiskapukat.
