A cégek többsége egyelőre inkább kifizeti az emelt összeget, pedig olykor házon belül is megoldható a feltételek teljesítése, ha akad olyan alkalmazott, akinek rokkantnyugdíja ugyan nincs, ám szakhatósági állásfoglalása van arról, hogy egészségkárosodásának mértéke 40-50 százalékos. (Mivel ez nem járt ellátással, sokan nem kérték az állásfoglalások meghosszabbítását annak lejárta után.) Korábban a munkáltató közvetlenül az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézettől (ORSZI) kérhette az egészségkárosodás mértékének megállapítását, de két éve megszűnt ez a lehetőség, így noha sok cég számára volna hasznos, nem lehet egyszerűen beutaltatni az adott dolgozót. Az új eljárásrend szerint a nyugdíjbiztosítónál kell kérelmeznie a dolgozónak a rokkantnyugdíj megállapítását, a munkaviszony megszüntetése és a járandóságok kifizetése után. Ezt követően a nyugdíjbiztosító küldheti el a dolgozót az ORSZI-hoz az egészségkárosodás mértékének megállapítására, majd ennek birtokában kerül sor a kérelem elbírálására. Ha az ellátás megállapításához nem elegendő a károsodás, elutasítják a kérelmet, a cég viszont hasznosíthatja az állásfoglalást, bár ez hosszadalmas és bürokratikus, így nem feltétlenül jelent megoldást a mostani helyzetben. Megkérdeztük a munkaügyi tárcát, hogy tervezik-e a munkáltatók számára visszaállítani a két éve megszüntetett lehetőséget, de lapzártánkig nem kaptunk választ.
