BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fogcsikorgatva fizetnek majd a vállalkozások

2010. február 3. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A VOSZ már az adótörvények tavaly nyári elfogadásakor tiltakozott a rehabilitációs hozzájárulás ötszörösére emelése ellen, mivel így lényegében a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásának ösztönzése helyett büntetik a cégeket - mondta a Napi érdeklődésére Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára. Szerinte hatásosabb lett volna, ha járulékkedvezménnyel ösztönözték volna a vállalkozásokat a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására. Ezen túlmenően a VOSZ azt is sérelmezi, hogy a kormány ezzel a lépéssel gyakorlatilag elveszi azt a kedvezményt, amit az eho megszüntetése és az ötszázalékos járulékcsökkentés jelent. A 20 fő feletti vállalkozások jelentős része nem képes arra, hogy megváltozott munkaképességűeket foglalkoztasson - mivel egyszerűen nincs olyan munkakörük, amibe felvehetnék őket. Dávid szerint a húszfős határ is hibás: várhatóan lesznek olyan, e létszám körül mozgó vállalkozások, amelyek inkább leépítenek egy-két főt, bár a többség persze nagy valószínűséggel fizet majd. Vagyis aligha éri el a jogalkotó a remélt létszámbővülést - de ha a költségvetés kistafírozása volt a cél, az előreláthatólag teljesül.

Az élelmiszer-kereskedelem javarészt fizikai munkára épül, ezért alig lesz lehetőség megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására. Nem tudunk mást csinálni, mint hogy fizetünk - mondta a Napinak Zs. Szőke Zoltán, az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetségének elnöke. Számításaik szerint a megemelt rehabilitációs hozzájárulás elviszi majd a járulékcsökkentésen megspórolt összeg felét. Önmagában nem lenne nagyon súlyos tétel, de az időzítés miatt mégis azzá válik - mondja az elnök -, az élelmiszer-kereskedelmet ugyanis mostanra érte el a válság, és nem tudni, hogy a fogyasztáscsökkenés meddig folytatódik. A januári adatok aggasztóak: 8-10 százalékkal maradnak el az egy évvel korábbitól.

A vendéglátóipar szintén csak korlátozottan tud munkát adni a megváltozott munkaképességűeknek, de most annyi nehézséggel küzd az ágazat, hogy a költségcsökkentés jegyében akár nagyszámú új munkahely is létesülhet. A cégek várhatóan minden lehetőséget megragadnak, hogy ne kelljen a hozzájárulást kifizetni - mondta Háber Tamás, a Vendéglátók Ipartestületének elnöke. Elsősorban a szállodaipar kínálhat több munkaalkalmat, főleg a kevésbé képzett dolgozóknak, például kézilányként, takarítóként, szobalányként. Egyelőre kevés visszajelzés van arról, hogy milyen utat választanak az ágazat cégei: az első negyedévi holt szezonban inkább csak terveznek a vállalkozások. Ha a foglalkoztatás mellett döntenek, akkor legkorábban márciusban nőhet meg a munkaerőigényük. Az ágazat nehézségeitől eltekintve egyébként szerinte a hozzájárulás összegének megemelése, a munkaadók érdekeltté tétele a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásában a kormány egyik legpozitívabb lépése volt.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet