Az alacsony borpiaci árak és jogi bonyodalmak egyaránt lassítják az egykori Egervin, később Integrált Borgazdasági Zrt. felszámolását. A felszámolással megbízott Ratis Kft. felszámolóbiztosa, Szűcs Zoltán elmondása szerint a cégnek több mint kétmilliárd forintos adósságállománya van, amelyet érdemben nem tudtak csökkenteni az eddigi értékesítések. Bár azt már nem tartja valószínűnek a felszámoló, hogy újabb, komoly követelésállománnyal bíró hitelező jelentkezzen be az eljárásba. Egyszer meghirdették a teljes ingatlan-, eszköz- és készletállományát, az első felhívás azonban eredménytelenül zárult. A második pályázaton a hitelezők hozzájárulásával sikerült értékesíteni a vállalat verpeléti üzemegységét (ez a teljes feldolgozási folyamatot képes ellátni a palackozás kivételével, ami mindig is Egerben zajlott) egy szakmai befektetőnek.
Az első készletértékesítési pályázat is csak kisebb eredményt hozott: irodabútorokat és mintegy 500 hektónyi bort sikerült eladnunk - mondta a Napinak Szűcs. A bevétel a teljes adósságállomány töredékét teszi ki, és az eladott bor mennyisége is elenyésző a rendelkezésre álló több mint ötezer hektoliternyi folyóborhoz és a több mint 40 ezer palacknyi borhoz viszonyítva. A bor eladását nehezíti, hogy jelenleg a piac nem kedvez a nagyobb tételben való értékesítésnek: alig van kereslet, és a felvásárlási árak is alacsonyak.
A felszámolási eljárásban azonban lehetőség van kisebb tételek értékesítésére is. Ám sem a készletértékesíti, sem a verpeléti üzem eladásából származó bevétel nem oldja meg a hitelezők problémáit. Az eljárást az is nehezíti, hogy időközben a cég egri telephelyén található palackozóüzem tulajdonjoga a B+B Kft.-hez került. Ezt az ügyletet azonban vitatja a felszámoló, mivel "a zrt.-nek nem állt érdekében a palackozó értékesítése, és ilyen formában sértette az érdekeit", ezért a tavalyi harmadik negyedévben jogi útra terelte az ügyet. Eddig még nem volt érdemi tárgyalás - jegyezte meg Szűcs Zoltán. Amíg a per nem zárul le, addig sem az ingatlant, sem a gépi technológiát nem tudják értékesíteni, de a készletértékesítések folytatódhatnak. A legutóbbi ilyen pályázatról várhatóan a jövő héten születik döntés, és csak ezt követően dönt a felszámoló a további lépésekről.
