Az exportpiacok és a belföldi értékesítés folyamatos bővülése stabilizálja a magyar mangalicatenyésztést is: a 2007-2008-ban tapasztalt takarmányár-robbanás után több nagyobb tenyésztő is feladta, így az anyaállatok száma jelentősen csökkent. Az elmúlt év elején mutatkozott mélypont: akkor kilencezerről hatezerre csökkent a kocák száma, remélhetőleg a mostani keresleti piacnak köszönhetően 2010-ben már sikerül országszerte hétezerre növelni a tenyészállatok számát - mondta Tóth Péter, a Mangalicatenyésztők Országos Egyesületének elnöke, egyben az egyik legnagyobb hazai tenyésztő cég, az Olmos és Toth Kft. ügyvezetője a III. Mangalicafesztivál beharangozóján. Jelenleg évente átlagosan 45-50 ezer mangalica kerül itthon vágóhidakra: ez a honi sertésállomány 1,5-2 százaléka. Ennek a felét két nagy húsipari cég - a Pick és a Surjányhús - dolgozza fel, míg a fennmaradó hányadot többségében a 140 kisebb termelő közül kikerülő mintegy harminc regisztrált gyártó. Az exportértékesítésben egyre dinamikusabban növekszik a feldolgozott termékek aránya, főleg a Pick japán piacon való terjeszkedésének köszönhetően.
