Győr országos viszonylatban is kiemelkedő összeget, mintegy 2 milliárd forintot költött tavaly az önkormányzati tulajdonú belterületi úthálózat felújítására, ez 24 kilométer útpálya megújítását jelentette - mondta lapunknak Simon Róbert Balázs pénzügyekért felelős alpolgármester. Idén a központi elvonások miatt szűkülnek a város e célra fordítható forrásai, így 800 millió forintból 43 helyszínen, 10,1 kilométeren indulnak meg a munkálatok kora tavasszal. Az összeget elsősorban a peremkerületeken zajló útpályacserékre, a lakótelepeken új parkolóhelyek és csomópontok kialakítására költi a város. Emellett idén kezdődik meg 1,39 milliárd forintos beruházással az új Bácsai út építése, amely Révfalu és Kisbácsa városrészt köti majd össze, kiváltva a jelenlegi, túlterhelt nyomvonalat. Az új út megépítéséhez több mint száz tulajdonostól vásárolta meg az önkormányzat az ingatlanokat, a két kilométeres szakasz mentén új lakóövezetet is kialakítanak. Nyáron fejeződik be a Széchenyi tér felújítása, amelynek befejező üteme, uniós támogatással, 415 millió forintból valósul meg. Elkezdődött a Sziget városrészt Révfaluval összekötő új Mosoni-Duna-híd 2,2 milliárdos beruházása, amely várhatóan még idén el is készül. A város iparűzési adóból származó bevételei tizedével, 1,7 milliárd forinttal csökkentek 2009-ben az előző évhez képest, így 13,8 milliárd forintot tettek ki.
Pécsett a Sopianae-terv 4,5 milliárd forintos keretéből eddig mintegy 3,7 milliárdot kötöttek le szerződéssel, ez 104 építményt érint - tudtuk meg a város polgármesteri hivatalától. Az összegből 2009-ben ténylegesen megépült érték 3,1 milliárd forint (71 építmény). Ezt csaknem egészében útburkolatok és műtárgyak felújítására fordította a város; eddig 42,6 kilométer hosszon hajtottak végre burkolatcserét, ami meghaladja a tervezett érték kétharmadát. A Sopianae-tervből még hátralévő építések két csomóponti korszerűsítést leszámítva nem érintenek nagy forgalmú területeket, így máshol komoly korlátozással nem kell számolni. A tervet megelőzően 2005-től nem volt átfogó önkormányzati útépítés és -felújítás, az úgynevezett TEÚT-pályázatokból néhány tíz milliós értékű munkálatok és forgalomtechnikai, közlekedésbiztonsági beruházások zajlottak a baranyai városban.
A 2010-re tervezett felújítások a tavalyi szinten lesznek Debrecenben, a város saját forrásból 50 millió forint önrészt biztosít a pályázatokhoz - mondta a Napinak Varga László, a polgármesteri hivatal városfejlesztési főosztályvezetője. Kátyúzási, fenntartási és járdajavítási munkákra 170 millió forint jut a város költségvetéséből, tavalyról áthúzódó pályázati pénzeket is felhasználnak útfelújításra. Teljes pályacserét nem tervez idén az önkormányzat, a teljes szélességű útburkolat-javítással érintett útszakaszok hossza 4 kilométer lesz.
A jelentősebb forgalmi hatású munkálatok várhatóan márciusban kezdődnek és április végére be is fejeződnek, majd ezt követően folyamatosan lesznek kisebb felújítások. A tavaly kezdett és idén tavasszal befejeződő útfelújításoknál 145 millió forint értékben újult meg három útszakasz és az azokhoz csatlakozó hét kisebb utca. Lakossági hozzájárulással és önkormányzati támogatással nyolc útszakaszt újítanak fel idén Debrecenben, 75 millió forint értékben. A városban idén fejeződött be 47 buszmegálló felújítása uniós források felhasználásával, valamennyi esetben akadálymentesített peronokat alakítottak ki. Az önkormányzat tervei között szerepel 14 kilométer kerékpárút kiépítése is, ennek érdekében már megkezdődött a város kerékpárút-hálózatának tervezése.
