Ugyan a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ) már hétfőn bejelentette, hogy szolidaritási sztrájkot hirdet, segítendő a BKV dolgozóit, az elmúlt két napban ez csak egy bármikor bekövetkezhető eshetőség volt. Tegnap azonban Gaskó István, a szakszervezet elnöke bejelentette, hogy döntöttek az időpontról: ma reggel négy és nyolc óra között - főleg a főváros környékére, illetve az elővárosi forgalomra koncentrálva - országos munkabeszüntetéssel erősítik a BKV-s szakszervezetek tárgyalási pozícióit. Ennek mellékhatásaként tovább nehezedik azok dolga, akik az elmúlt napokban a vonatok igénybevételével próbáltak közlekedni Budapesten, de igazán az agglomerációban élők helyzete válik súlyossá. Lapzártánkkor még nem lehetett tudni, hogy a Volán mekkora mentesítő kapacitást tud a főváros rendelkezésére bocsátani.
Várhatóan most sem sikerül megállapodni a sztrájk ideje alatt az elégséges szolgáltatásokról - mondta a Napinak Bárány László, a VDSZSZ alelnöke. Érdeklődésünkre, hogy a korábban határozatlan idejűnek szánt szolidaritási akció hogyan vált négyórássá, elmondta, hogy mivel a BKV-s munkabeszüntetés hosszabb, elhúzódó sztrájknak ígérkezik, ők is tartalékolják az erejüket - vagyis még több hasonló munkabeszüntetésre is sor kerülhet. Ezen túlmenően, mivel tavaly a változó adótörvények miatt az óránkénti sztrájksegély összege is növekedett, jobban megtervezik a kiadásokat, arra is gondolva, hogy még a MÁV-nál is folyamatban vannak a bértárgyalások, és saját fizetésük érdekében is szükség lehet a nyomásgyakorlásra.
A MÁV tájékoztatása szerint a sztrájk ideje alatt késésekre, útvonal-rövidítésekre, vonatkimaradásokra lehet számítani, a sztrájkot követően kora délutánra állhat helyre a menetrendszerű vasúti közlekedés. Az eddigi VDSZSZ-munkabeszüntetések tapasztalatai alapján várhatóan megbénul a Keleti és a Nyugati főpályaudvar, valamint az elővárosi forgalom a pesti oldalon, Észak-Buda felől, valamint Szolnok irányából. Ha a szakszervezetnek az ország más részein dolgozó tagjai is csatlakoznak a szolidaritási akcióhoz, akkor főleg a kelet-magyarországi vonalakon lehetnek nagyobb fennakadások.
A vasúttársaság a BKV-sztrájk idején városon belüli vonatokat indított, a Nyugati és Óbuda, a Keleti és a Ferencvárosi pályaudvar, a Keleti és Kelenföld, valamint a Keleti és Kőbánya-felső között. A MÁV-Start közleménye szerint a menetrendszerűségre törekedve ma is megkísérel üzemkezdettől több vonatot közlekedtetni a Nyugati pályaudvar-Óbuda állomások, valamint Keleti pályaudvar-Kelenföld állomások között, és a menetrend szerinti gyorsvonatok szintén megállnak Ferencváros és Kőbánya-felső állomásokon. Ezeket a vonatokat szintén megbéníthatja a sztrájk.
A MÁV-nál egyelőre feldolgozás alatt vannak az elmúlt napok utasforgalmi és értékesítési adatai, így még nincsenek pontos számok azzal kapcsolatban, hány embert érinthet a mai vasúti sztrájk - tájékoztatta a Napit a MÁV Zrt. kommunikációs igazgatósága. Az utóbbi időben azonban főként a Budapest Bérlet használata vált gyakorivá az elővárosi közlekedésben, így komolyabb jegyárbevétele nemigen lesz a cégnek.
