Némiképp enyhült a nyomás a tejtermelőkön, mivel az év utolsó hónapjaiban már élénkült a nyerstej iránti kereslet Európa-szerte, és ez az árak emelkedéséhez vezetett Magyarországon is. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) jelentése szerint a nyerstej termelői átlagára novemberben kilogrammonként 64 forint volt, négy százalékkal magasabb, mint októberben (a feldolgozók azonban 12 százalékkal kevesebb nyerstejet vettek, mint egy évvel korábban). A nyerstej kiviteli ára nem változott novemberben, kilogrammonként 67,3 forint volt, ám a fölözött tejé már kilenc százalékkal haladta meg az októberit.
A belpiaci felvásárlási árak emelkedését az is segítette, hogy számos szerződés járt le az év végén, és sok helyütt sikerült 65-70 forinton újrakötni azokat - mondta a Napi érdeklődésére Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács alelnöke. Ha februárban és márciusban marad a keresleti piac, akkor az reményt adhat a termelőknek a túlélésre. Ahogyan azoknak a támogatásoknak a mielőbbi kifizetése is, amelyeket még tavaly ősszel ígért meg a termelőknek az agrárminiszter, és amelyek literenként 14-15 forintnyi többlettámogatást jelenthetnek. A termelők képviselői jövő hétfőn egyeztetnek a minisztériumban a támogatási rendeletekről és a kifizetés rendjéről - mondta Istvánfalvi Miklós. Egyebek között az állatjóléti támogatásokról és arról a mintegy 3,57 millió eurós uniós szubvencióról van szó, amely az Európai Parlamentnek a tejtermelőket 300 millió eurós támogatásban részesítő döntése nyomán Magyarországnak jut. A pénzt elsősorban a likviditási nehézségekkel küzdő termelők kaphatják meg, a kifizetésre még június vége előtt sort kell kerítenie a szaktárcának. A termelők abban bíznak, hogy a rendeletek még januárban megjelenhetnek, így alapot adhatnak a jogosultaknak a támogatások faktorálására, és mielőbb sor kerül a kifizetésekre is, mivel egyre több a gazdálkodók lejárt követelésállománya. Gyakorlatilag a beszállítóink hitelezik a működésünket, mielőbb rendeznünk kellene a tartozásokat - tette hozzá Istvánfalvi.
Az persze még kérdéses, hogy valóban keresleti marad-e a piac, a FAO előrejelzése szerint ugyanis 2010-ben várhatóan 1,8 százalékkal nő a világ tejtermelése, miközben alig egy százalékkal bővül a fogyasztás, vagyis mind az USA, mind az EU készletei növekedni fognak (utóbbira félszázalékos termelésbővülést prognosztizál a FAO). Alapvetően befolyásolhatja a magyarországi termelői árakat, hogy az EU mikor kezdi értékesíteni az intervenciós készleteket. Ezek mennyiségének emelkedése ugyanis a szezonális csökkenés miatt megállt, így az Európai Bizottság december második hetében lezárta az intervenciós időszakot. Az exporttámogatást már korábban felfüggesztették. Arra kértük az agrártárcát, próbálja elérni, hogy az EB addig ne kezdjen jelentősebb intervencióskészlet-értékesítésbe, amíg nem alakul ki tartósan keresleti piac - mondta Istvánfalvi Miklós.
