Budapest főjegyzője - a korábbi BKV-sztrájkhoz hasonlóan - ezúttal sem rendelt el rendkívüli iskolai szünetet, az iskolaigazgatók maguk dönthetnek arról, hogy intézményükben lesz-e tanítás - mondta el Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes tegnap, a BKV székházában tartott sajtótájékoztatón. Az esetleg elmaradó tanítási napot később pótolni kell, a beérkező gyerekek felügyeletéről pedig gondoskodniuk kell az intézményeknek. Az Oktatási Minisztérium (OM) szerint a közoktatási törvény ad lehetőséget az iskolaigazgatóknak a tanítási szünet mérlegelésére a hiányzók vagy bejárók száma alapján. Ha nincs tanítási szünet, a tanulók, illetve az alkalmazottak sztrájk miatti távolmaradását igazolt hiányzásként kell elfogadni. A pedagógusoknál a sztrájk napjára tervezett, de elmaradt órákat teljesítésként nem lehet figyelembe venni, ám az intézményvezető csökkentheti a kiesett órákkal az érintettek tanítási időkeretét, így őket nem éri hátrány a minisztérium szerint.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) vezetése ajánlásban kérte a vizsgáztató tanárokat, hogy kellő rugalmassággal kezeljék azt, ha a hallgatók a BKV-sztrájk miatt nem tudnak megjelenni a vizsgákon - mondta lapunknak Zentai László, az egyetem oktatási rektorhelyettese. A rugalmasság azt jelenti, hogy ilyenkor nem számít elhasznált vizsgaidőpontnak a hiányzás, szükség esetén új időpontokat is kiírnak és a dolgozók hiányzását is igazoltnak tekintik. Egy-két napot így át lehet hidalni - tette hozzá Zentai -, ám egy hosszabb leállásnál akár a félévkezdés elhalasztása is szóba kerülhet, hiszen a megfelelő számú vizsgaalkalmat biztosítania kell az intézménynek.
Kovács Zoltán, a Közgáz-campus megbízott igazgatója tegnap körlevélben értesítette a hallgatókat és oktatókat arról, hogy sztrájk esetén igazolt távolmaradásnak tudják be a hiányzást a Corvinus Egyetem három gazdasági karának vizsgáiról; Kovács szerint a további négy Corvinus-karra is kiterjesztik ezt a rendelkezést. A sztrájk miatt nem érheti kár a hallgatókat, vizsgaidőpontok jellemzően még rendelkezésre állnak, tanulmányi szünetet csak azért nem rendeltünk el, mert a kollégiumok az egyetemhez közel vannak, így az ott lakók meg tudnak jelenni a vizsgákon - tette hozzá az igazgató. A félévkezdés elhalasztását egyelőre nem fontolgatják a Közgázon.
