Jövőre ismét elérhető lesz a regionális operatív programok egyik legnépszerűbb gazdaságfejlesztési felhívása. Várhatóan február végén jelenik meg a telephelyfejlesztést támogató pályázat, mintegy 10 milliárd forint kerettel. A projekteket pedig a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) tájékoztatása szerint várhatóan áprilistól június végéig lehet benyújtani. A nagyberuházások számára január végétől előreláthatólag folyamatosan nyitva lesz az ipartelepítési felhívás - mondta Mosonyi Balázs, a Regionális Operatív Programok irányító hatóságának vezetője egy háttérbeszélgetésen. Ezt szintén 10 milliárdos kerettel hirdetik meg, és várhatóan márciustól már fogadják a pályázatokat is. Az irányító hatóság tervei szerint folytatódnak az önkormányzatoknak szánt belterületi út- és kerékpárút-fejlesztési pályázatok is.
A 2010-es év újdonsága a szociális városrehabilitációs pályázatok meghirdetése. Ezek keretében a lelakott, szlömösödő városrészek - például lakótelepek - megújítására, rendbe hozására, vagy kisebb településeken például a romatelepek felszámolására lehet majd támogatást elnyerni. A pályázati felhívás már december 7-én megjelent, és valamennyi érintett régióban, ahol meghirdetik, január 15-től pályázhatnak majd az önkormányzatok. Bonyolult és sokrétű feladat lesz ez a helyhatóságoknak, sikeres projekt várhatóan csak ott születik, ahol a szociális munkások és a várostervezés, -vezetés szorosan együttműködik. Pozitív példaként a már az NFT keretében is támogatott nyíregyházi fejlesztéseket említette Mosonyi Balázs.
Közép-Magyarországon nemcsak a hagyományos építésű városi területek rehabilitációjára lehet majd támogatást kérni - erre egyébként egymilliárd forintot különítettek el -, hanem az ipari technológiával épített lakótelepek rehabilitációjára is. Utóbbira mintegy 2,167 milliárd forint áll rendelkezésre.
