Ugyan hosszas egyezkedést követően a szociális partnerek értékelése szerint legalábbis vállalható kompromisszummal sikerült lezárni az Országos Érdekegyeztető Tanácsban a bértárgyalásokat, helyi szinten még csak most zajlanak az érdemi egyeztetések. A MÁV-csoportnál értesülésünk szerint még alig körvonalazódnak a tárgyalási álláspontok, egyelőre a lehetőségek, illetve az szja-változások miatt esetleg reálkereset-csökkenést elszenvedő dolgozói kör - mint például a pályavasúti dolgozók jelentős része - számbavétele zajlik. Azzal a szakszervezetek is tisztában vannak, hogy a cégek anyagi helyzete miatt kevés mozgástere van a munkáltatónak. Információink szerint egy csomagban tárgyalnak majd a jövőre 25 százalékkal adózó cafeteriaelemekről, illetve a béremelésről. Az OÉT bérajánlása értelmében elkerülendő reálbércsökkenés lényegében azt jelenti, hogy a havi bruttó 160 ezer forint alatt keresők esetében eltérő mértékű bruttó béremelést kellene végrehajtani. Ehhez egy értelmező táblát is kiadott az OÉT a bérajánlás mellékleteként, arra azonban ez nem tér ki, hogy a béren kívüli juttatások megadóztatása hogyan hathat a reálkeresetekre.
Akadnak vállalatok, ahol máris komolyak a feszültségek. A Kézbesítők Szakszervezete vasárnap jelentette be, hogy a bruttó 160 ezer forint alatti alapbérrel rendelkezők számára tízszázalékos béremelést, a postai ingatlanok - közöttük az üdülők, a Krisztina körúti Postapalota és a Szugló utcai székház - elidegenítéséből származó bevételből pedig minden munkavállalónak egyszeri 100 ezer forint kifizetését követelik. Erről tárgyalásokat kezdtek a Posta vezetőségével, de azt is jelezték: amennyiben nem járnak sikerrel, határozatlan idejű sztrájkot kezdenek. Mivel sztrájk előtti egyeztetést kért a szakszervezet, a törvényes határidőn belül, még a héten megkezdik az egyeztetést.
Ferihegyen ennél is feszültebb a helyzet. A vasárnapi sztrájk óta - amely alatt ráadásul egy szerencsétlen munkabaleset is történt, ami újabb kölcsönös vádaskodásokhoz vezetett - semmilyen előrelépés nem történt a fölmondott kollektív szerződés újrakötéséről, illetve a munkavédelem javításáról, valamint a béremelési követelésekről naponta folytatott tárgyalásokon. A szakszervezetek 2009-re visszamenőlegesen 10, 2010-re pedig újabb tízszázalékos bérfejlesztést szeretnének kiharcolni. Erről azonban egyetlen érintett munkáltató (Budapest Airport, Malév Ground Handling, Malév) sem akar tárgyalni, kitartanak a nominális szinten tartás mellett. Holott a szakszervezetek szerint a BA dolgozói jelenleg a 2006-os kereseteket kapják a kollektív szerződés fölmondása miatt, a Malév esetében pedig 30 százalékos bércsökkenést jelentett a kollektív szerződés megszűnése.
Egyre közelebb sodródunk az általános, az egész repteret érintő sztrájkhoz - mondta a Napinak Terebesi Péter, a Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet elnökségi tagja. A Malév-pilótákat tömörítő Hunalpa tegnap jelentette be, hogy amennyiben nem teljesül a 24,3 százalékos béremelési követelésük, december 24-én határozatlan idejű sztrájkba kezdenek.
